10 pomysłów na udaną majówkę

10 pomysłów na udaną majówkę

Majówka coraz bliżej i pewnie większość z Was już ma jakieś plany. Jednak dla takich jak my – spóźnialskich, przygotowaliśmy zestawienie 10 miejsc na kilkudniowy wyjazd. Przy wyborze kierowaliśmy się głównie pięknymi krajobrazami i możliwością aktywnego wypoczynku. Jeśli więc nie przepadasz za trekkingiem, rowerem lub chociażby kajakiem, nic tu po Tobie.

Nasze TOP 10 miejsc wartych odwiedzenia

  1. Czesko-Saska Szwajcaria

    Urokliwe wioseczki zatopione w morzu kwiatów i zieleni, krzątające się na polanach krowy, owce i kozy, a przede wszystkim mili, sympatyczni ludzie.

    Tam odbyła się jedna z naszych lepszych wycieczek. Także pierwsza rowerowa. Jak więc już zapewne się domyślacie, zachęcam do pojechania tam właśnie rowerem. Jednak zarówno dla rowerzystów, zmotoryzowanych, jak i podróżujących piechotą dojazd jest tak prosty, że aż żal tam nie jechać. Byleby dostać się pociągiem do Bolesławca, skąd na bilecie EURO-NYSA dojedziecie do Bischofswerdy.

    Na miejscu znajdziecie piękną Saksonię, Góry Połabskie, słynny most na Bastei, malownicze miasteczko Rathen, twierdzę Königstein, zamek Hohnstein, romantyczny szlak wzdłuż Kamenicy, czeskie mosty skalne i tysiące innych atrakcji.

    Saska Szwajcaria: rzeka Łaba i Rathen

  2. Bory Tucholskie

    Skąd zacząć zwiedzanie? Udajcie się do Chojnic, a stamtąd do Charzykowy lub Swornychgaci by móc korzystać nie tylko z pięknego zapachu sosnowego lasu, ale też poleniuchować wieczorami na plaży. Aromatyczny i jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce kryje w sobie tysiące ścieżek prowadzących wśród gigantycznych drzew, jak i czystych jezior dystroficznych i lobelliowych. Na szlakach towarzyszyć Wam będą urocze na swój sposób torfowiska z bagnem zwyczajnym, żurawiną błotną i innymi gatunkami roślin.

    Podobno to także raj dla rowerzystów. Ostatnio odkryliśmy Kaszubską Marszrutę na którą składa się kilkadziesiąt kilometrów szlaków rowerowych. Niedługo tam wracamy!

    Bory Tucholskie: ścieżka do Kaczego Oka

  3. Międzyzdroje

    Jeśli chcecie wypocząć nad morzem, wybierzcie miejsce gdzie faktycznie odetchniecie. Międzyzdroje to brama do Wolińskiego Parku Narodowego, będącego rajem dla stóp, płuc i umysłu. Spacer czerwonym szlakiem wzdłuż morza jest lekarstwem na wszystkie troski, a otaczające klify, drzewa zatopione w piasku i cuda wyrzucone na brzeg tworzą świetne dopełnienie morskiego klimatu.

    Molo w Międzyzdrojach

  4. Karkonosze

    Karkonosze wcale nie muszą kojarzyć się ze Szklarską Porębą i Karpaczem. Najbardziej oblegane są wodospady Szklarki i Kamieńczyka oraz najwyższy szczyt Sudet, Śnieżka. Oczywiście też warto tu zajrzeć, ale niekoniecznie w majówkę :)

    Gdzie natomiast uciec, by odpocząć? W linku znajdziecie masę podpowiedzi na spacer po szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego, jak choćby droga do hali pod Łabskim Szczytem, prowadząca przez drewniane kładki, wśród wody spływającej potokiem po schodkach i kamieniach.

    Szklarska Poręba; szlak prowadzący na Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.)

  5. Adrszpaskie Skalne Miasto

    Jeśli chcecie uciec do innego, niecodziennego świata, wybierzcie Adrszpach. Najłatwiej w tym celu dojechać do Golińska, gdzie po przekroczeniu przejścia granicznego i dotarciu do Meziměstí, dalej zabierze Was nowoczesny, czeski pociąg.

    Najpierw Waszym oczom ukaże się szmaragdowe jezioro, a dalej już tylko będziecie gubić się w kamiennych labiryntach form skalnych mierzących nierzadko 100 metrów wysokości! Ścieżki zaprowadzą Was też do kanionu, Wielkiego Wodospadu czy wykutej w skale bramie. Kolejnego dnia warto zajrzeć do pobliskiego skalnego miasta w Teplicach.

    Czechy: Adrszpaskie Skalne Miasto, wykuta w skale brama

  6. Rudawy Janowickie

    Tak piękne, a tak rzadko odwiedzane. To co musicie tam zobaczyć to z pewnością kolorowe jeziorka, gdzie kolorem wody nie dorównuje im nawet ocean otaczający Malediwy. Rudawy Janowickie to także niewysokie góry, które warto zwiedzić rowerem. Zobaczycie tam ciekawe ruiny średniowiecznych zamków, ale też kolejne skalne miasteczko.

    Rudawski Park Krajobrazowy, błękitne jeziorko

  7. Międzygórze

    Za co pokochałam Międzygórze? Za piękną zabudowę – drewniano-kamienne tyrolskie domki, z balkonikami, charakterystycznymi obramowaniami okien, skryte na zaciszu. Ale też za położenie tej wsi u podnóża Śnieżnika. Na prowadzącym tam szlaku zobaczyć możecie jedno z najpiękniejszych schronisk w Polsce, z oknami wychodzącymi na niesamowite widoki, ale też z dobrym i tanim jedzeniem. Spodobało nam się tak bardzo, że w najbliższym czasie zamierzamy tu wrócić.

    Poza wyruszaniem w dalekie górskie trasy, możecie zajrzeć do Ogrodu Bajek czy też zwiedzić Wodospad Wilczki.

    Schronisko na Śnieżniku

  8. Kudowa-Zdrój

    Kudowa-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, gdzie spokoju aż nadto. Kolejny przykład miejsca, gdzie nie trzeba uciekać poza miasto by wypocząć. Małe, skromne miasteczko, gdzie fajny jest nawet sam spacer po Parku Zdrojowym.

    Jednak największą zaletą jest możliwość zwiedzenia Parku Narodowego Gór Stołowych. Kudowa-Zdrój to idealna baza wypadowa do Błędnych Skał – widowiskowego labiryntu utworzonego przez niezwykłe formacje skalne.

    Jak myślicie, dlaczego to tam kręcono fragmenty Opowieści z Narnii?

    Park Narodowy Gór Stołowych

  9. Wrocław i Ślęża

    Wrocław i majówka? Być może brzmi tłocznie. Ale by trochę urozmaicić naszą listę, wybraliśmy też miasta. Wrocław to jedno z piękniejszych polskich miast, który z masą atrakcji pomieści nawet największe tłumy wczasowiczów. Poza pięknym rynkiem, warto odwiedzić ogród zoologiczny, gdzie mieści się najwięcej zwierząt w Polsce! Największą atrakcją jest natomiast Afrykarium, które składa się między innymi z podwodnego tunelu otoczonego pływającymi nad głową rekinami, płaszczkami i innymi rybami z głębin Kanału Mozambickiego.

    Zwiedzanie miasta jednak na dłuższą metę nie jest przyjemne. Na szczęście piękne miejsca są na wyciągnięcie ręki. Do Sobótki jest tylko 35 kilometrów, a stamtąd już dwa kroki na Ślężę, gdzie zaprowadzi Was malowniczy, kamienny szlak.

    Ślężański Park Krajobrazowy, niebieski szlak

  10. Toruń

    Toruń będę polecać zawsze i każdemu. Lubię małe, klimatyczne miasta, którym obcy jest brud, smród i hałas. Nie ma takiej ciszy jak we wcześniej wymienionych miejscach, ale jest coś wyjątkowego, jest jakiś umiar.

    Gotyk na dotyk, wąskie uliczki, parki miejskie i wreszcie najpiękniejszy bulwar nad Wisłą.

    Toruń, Zamek Krzyżacki

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj