Skyway – kosmiczna wyprawa ulicami Torunia

Skyway – kosmiczna wyprawa ulicami Torunia

Skyway to Międzynarodowy Festiwal Światła cyklicznie odbywający się w Toruniu, w jednym z ładniejszych miast Polski :-) Udało nam się tam wybrać w 2012 roku, zatem zapraszam do fotorelacji.

Rzadko kiedy interesowałam się postępem techniki, nowoczesnymi urządzeniami czy efektami specjalnymi.

25 sierpnia roku co chwilę potykałam się o reklamy Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY w Toruniu. Słuchałam jak znajomi o tym rozmawiają i tłumnie idą na to wydarzenie. W związku z tym, że zostałam namówiona przez kuzynkę i siostrę, również wybrałam się tego dnia do Torunia.

  • Toruń: Skyway
  • Toruń: Skyway

Toruń olśniony przez Skyway

Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway organizowany jest w Toruniu od 2009 roku, a jest to połączenie sztuki światła i tematyki astronomicznej.

Całe wydarzenie miało miejsce na Starym Rynku, tam była skupiona większość pokazów. Oczywiście w bocznych uliczkach i na innych placach również umieszczono światła. Niezwykłe instalacje świetlne były prezentowane na gotyckich toruńskich budynkach. Były to dzieła twórczych artystów z całej Europy.

Kiedy weszłam w głąb Starówki, poczułam się jakbym weszła do kosmosu. Cała Starówka była pięknie oświetlona migającymi we wszystkich kolorach animacjami, a gotyckie cegły ożywały – gwałtownie wypadały, po czym ponownie jak układanka wracały na swoje miejsce. W dodatku do każdego pokazu, który trwał zwykle kilka minut, dodawano podkład muzyczny. Melodia jeszcze bardziej nadawała kosmicznego klimatu.

W ubiegłym roku głównym tematem Skyway były Narodziny Gwiazdy. W związku z tym w centrum miasta, jądrze gwiazdy powstała główna instalacja – mapping 3D. Była to ogromna, niezwykle spektakularna kula, do której ludzie pchali się tak, jakby chcieli wejść do środka i odlecieć w nieznane.

Skyway to nowe oblicze Torunia. Gdy stoisz i patrzysz na rozpadające, rozwalające się budynki, masz wrażenie, że ukazuje się przed Tobą cała przeszłość tego miasta.

Nie spodziewałam się, że zrobi to na mnie tak wielkie wrażenie. Jednak nie zawiodłam się, a wszystkie efekty świetlne, animacje i muzyka stworzyły niesamowicie piękną scenerię.

Na koniec udanego dnia mała nagroda: film i obowiązkowe piwko miodowe! :)

Toruń: Skyway, Helios (Limelight); autor zdjęcia: Łukasza Kołtacki

Toruń: Skyway

Toruń: Skyway

Toruń: Skyway

Toruń: Skyway

Toruń: Skyway

Toruń: Skyway

Toruń: Skyway

Toruń: Skyway, Kościół Świętego Ducha w Toruniu podczas festiwalu 2009; autor zdjęcia: Michał Sulik

Toruń: Skyway, Instalacja Księżyc w roku 2009; autor zdjęcia: Michał Sulik

Toruń: Skyway 2012, słodkie zakończenie dnia! :)

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj