Park „Bory Tucholskie” – najważniejsze atrakcje

Park „Bory Tucholskie” – najważniejsze atrakcje

Park Narodowy Bory Tucholskie to miejsce wyjątkowe w skali kraju i nie tylko – znajdziesz tutaj czyste jeziora (w tym także dystroficzne i lobeliowe), wydmy śródlądowe, jak i rozległe obszary lasów. Sprawdź jakie miejsca musisz tam zobaczyć.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Z pewnością znasz lub słyszałeś o wielu polskich parkach narodowych, lecz częstokroć zdarza się, że nie miałeś okazji ich odwiedzić. Muszę stwierdzić, że nasz kraj jest piękny i posiada wiele cennych, urokliwych miejsc. Zwiedziłam już nie jeden park narodowy i żaden mnie nie zawiódł, bowiem każdy ma coś wyjątkowego, co warto jest zobaczyć. Możemy szczycić się zarówno rejonami górskimi (piękny park Karkonoski czy Gór Stołowych), jak i morskimi (m. in. Słowiński Park Narodowy). Rok temu postanowiliśmy zobaczyć na własne oczy jak wygląda jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce – Bory Tucholskie.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Dojazd i zakwaterowanie

By dostać się do Borów, najlepiej pociągiem dojechać do Chojnic, a stamtąd miejskim autobusem do np. Charzyków (miejsce, gdzie my zarezerwowaliśmy nocleg).

Charzykowy to zadbana wieś i mimo sezonu letniego bardzo spokojna. Nie ma też problemu z jedzeniem na własną rękę, bo mieści się tam supermarket, a produkty są w przystępnych cenach.

Bory Tucholskie: Charzykowy

Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do miejsca naszego zakwaterowania – ośrodka wypoczynkowego Łukomie. To chyba jeden z najtańszych noclegów w Charzykowach. Za niewielką cenę dostaliśmy prosty pokój z dwoma łóżkami, balkonem i toaletą. Wszystko to średniego standardu. Kuchnia znajduje się na parterze i jest wspólna. Najlepszy jednak w tym wszystkim był fakt, że mieliśmy zaledwie 500 metrów do jeziora.

Rzuciliśmy więc torby i szybko ruszyliśmy na plażę. Jezioro jest spore, a plaża także wystarczającej wielkości. Imprezowicze znajdą przy brzegu ciąg barów i klubów, zgłodniali najedzą się w restauracji, a dla aktywnych czekają pola do gry w siatkówkę czy koszykówkę. Skaczący na główkę czy po prostu osoby chcące poleniuchować ucieszą dwa pomosty wybudowane na jeziorze. A więc jest to miejsce, gdzie do wakacyjnego plażowania niczego nie brakuje. My przeszliśmy się tam ponownie wieczorem, kiedy ludzi było jeszcze mniej, a woda była przyjemnie ciepła.

Zwiedzanie Parku Bory Tucholskie

Kolejnego dnia udaliśmy się na spacer ścieżkami wśród borów sosnowych. Przy tych gigantycznych rozmiarów drzewach czułam się naprawdę mała. Powietrze było rześkie i czyste, a drzewa wydzielały przepiękny aromat. Co chwilę na trasie mijaliśmy ogromne mrowiska i obszary ochrony ścisłej, ale też liczne pomniki i znaki upamiętniające ważne wydarzenia, np. krzyż napoleoński. Idąc pośród monotonnego, aczkolwiek pięknego krajobrazu, wreszcie dotarliśmy do ścieżki wyłożonej deseczkami, która zaprowadziła nas do dystroficznego jeziora – Kaczego Oka. Jego obszar porośnięty był przez specyficzne gatunki roślin, takie jak żurawina błotna, czermień błotna, torfowiec błotny czy torfowiec nastroszony. Na wodzie natomiast unosiły się śliczne lilie.

Bory Tucholskie: ścieżka do Kaczego Oka

Warto również udać się pod okazały dąb, który liczy ok. 600 lat – Dąb Bartuś.

Bory Tucholskie: dąb Bartuś :)

Śledząc dalej nasz szlak, mijaliśmy mostki i wiele pięknych terenów podmokłych. Na sam koniec dotarliśmy do kolejnego zbiornika wodnego – jeziora Karskiego. Jest ono również spore, jednak plaża przy nim jest mniejsza niż przy jeziorze Charzykowskim. Nie robi to jednak różnicy, bo ludzi nie ma tam prawie wcale.

Atrakcje turystyczne w Borach Tucholskich

Zapewne zwróciłeś uwagę na fakt, iż nie wymieniliśmy żadnych ekscytujących obiektów turystycznych, które przyciągnęłyby tłumy turystów. Być może czujesz się nawet z tego powodu zawiedziony. Niemniej jednak największą zaletą Borów Tucholskich jest otaczająca przyroda, spokój, czyste powietrze i piękne krajobrazy.

Miejsce to jest świetną odskocznią od wielkomiejskiego świata i co ważne – nie wymaga wielkich kosztów finansowych. Być może jeszcze kiedyś tam wrócimy! :-)

Ps. zapraszamy także do galerii z Parku Bory Tucholskie, gdzie możecie przeglądać zdjęcia w nieco wygodniejszej formie :)

Najważniejsze atrakcje w Borach Tucholskich

  • plażowanie i wypoczynek nad jeziorami, wędkowanie, korzystanie ze sprzętu wodnego,
  • spacer po pięknych i spokojnych lasach Parku Narodowego Bory Tucholskie, kontakt z naturą,
  • wyprawa nad Kacze Oko – jedynego w swoim rodzaju jeziora dystroficznego.

Czas naszej wycieczki

od 25 lipca do 29 lipca 2012

Przybliżone koszta (dla 2 osób)

  • przejazdy (Bydgoszcz – Chojnice – Charzykowy): ok. 60 zł
  • nocleg: 240 zł
  • wydatki na miejscu: ok. 200 zł
  • ŁĄCZNIE: ok. 500 zł

Park Narodowy Bory Tucholskie - mapka

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie: ośrodek Łukomie

Bory Tucholskie: droga z ośrodka Łukomie do jeziora Charzykowskiego

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie: jezioro dystroficzne, Kacze Oko

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie: mrówkowe podwórko

Bory Tucholskie: padalec na środku drogi - częsty widok

Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie: jezioro Charzykowskie

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj