Toruń można uznać za małe miasto – powierzchniowo jest ponad dwukrotnie mniejszy od Poznania, lecz gęsto zamieszkany przez ponad 204 tysiące osób. W Toruniu czuję się jak w domu, jak w swoim mieście. Tam spędziłam sporą część swojego życia i do tej pory go odwiedzam. Tam przeżyłam najlepsze imprezy, tam chodziłam do szkoły, tam zakochałam się w starówce tego miasta, w jego specyficznym gotyckim klimacie, najlepszych klubach i restauracjach. I wreszcie tam poznałam swoją miłość.
Co ciekawego znajdziesz w Toruniu?
Niemal każdemu Toruń kojarzy się z Krzyżakami i pokojem toruńskim, Mikołajem Kopernikiem i pysznym wypiekiem – piernikiem. I rzeczywiście wszystkim tym pachnie cały Toruń.
Jak już wcześniej wspominałam budowle, zamki i kościoły w Toruniu są w większości zbudowane w stylu gotyckim. To właśnie architektura zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wyjątkowość tego miasta.
Główną promenadą w Toruniu jest ulica Szeroka, przy której znajdziesz najwięcej sklepów z odzieżą i obuwiem, a także wiele restauracji i klubów. Od ulicy Szerokiej odchodzą uliczki poboczne, które są najstarsze i najmniej przekształcone. Są to klimatyczne, wąskie zaułki, którymi można chodzić bez końca (zwłaszcza późnymi wieczorami).
W Toruniu możemy wydzielić Rynek Nowomiejski i Rynek Staromiejski. Według mnie ten drugi jest zdecydowanie bardziej ciekawy.
Na Rynku Staromiejskim zobaczysz przede wszystkim Ratusz Staromiejski (warto znaleźć się na jego szczycie i spojrzeć z góry na starówkę Torunia), Dwór Artusa (wiele ciekawych, z reguły wyciszających koncertów), Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik Flisaka i wiele interesujących kamienic.
Jeśli masz ochotę na wieczór ze sztuką, warto zajrzeć do Teatru im. Wilama Horzycy (przystępne ceny, piękne wnętrze i wspaniali aktorzy). Dla młodszych idealny jest Teatr Baj Pomorski, który na pewno zaintryguje dzieci wyglądem zewnętrznym (szafa), jak i klimatycznym wnętrzem.
Na końcu ulicy Szerokiej znajdziesz się pod arkadami, a przechodząc pod nimi będziesz na Placu Rapackiego. Jest to bardziej nowoczesna część miasta, gdzie możesz zobaczyć podświetlaną fontannę i Centrum Sztuki Współczesnej.
W Toruniu znajduje się również wiele parków, a do najpiękniejszych zalicza się Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu i Barbarka (największy teren rekreacyjny). Jeśli mowa o terenach zielonych, zachęcam również do zwiedzenia najstarszego w Polsce Ogrodu Zoo-botanicznego.
Kluby, bary i restauracje
Koncert, impreza? Od Nowa, Bunkier, Lizard King i wiele wiele innych. Najlepiej będzie jeśli wejdziesz na stronę klubowa.pl i tam poszukasz klubu z muzyką odpowiednią dla Ciebie :-) Może nie będzie tak imprezowo jak na Majorce, ale na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Ja mogę jedynie wspomnieć o moim ulubionym miejscu na piwo z imbirem, którym jest Meta. Lubię to miejsce za muzykę z dawnych lat i wnętrze, gdzie można spokojnie usiąść i porozmawiać z najbliższymi. Można tam także coś przekąsić, np. flaki, bigos, żurek czy białą kiełbasę.
Gdzie zjeść w Toruniu? Nie możesz ominąć dwóch miejsc, jakimi są pizzeria Piccolo i cukiernia/lodziarnia/kawiarnia Lenkiewicz. W tej pierwszej skosztujesz pysznej, domowej pizzy w bardzo niskiej cenie! U Lenkiewicza z kolei zasmakujesz lodów i deserów, których smaku nie zapomnisz do końca życia. Jest to najpopularniejsza i najbardziej ceniona deserownia w Toruniu.
Moje ulubione miejsce
Kiedy jeździłam do Torunia, moim ulubionym miejscem na spacer był Bulwar Filadelfijski nad Wisłą. Oczywiście najlepszą porą na leniuchowanie w tym miejscu jest lato. Można leżeć na potężnych betonowych schodach i rozmawiać tam godzinami o wszystkim i o niczym. Od zawsze lubiłam wpatrywać się w przepływającą w Wiśle wodę i rozmyślać z bliskimi. Przy brzegu unoszą się na wodzie barki, gdzie można wypić piwo. Mimo wyższych cen zdecydowanie polecam to miejsce.
Warto jest także wybrać się na rejs Katarzynką. Jest to mała łódka, którą steruje sympatyczny marynarz. Możesz nią przepłynąć na drugą stronę Wisły lub odbyć krótki rejs po Wiśle, z jednego mostu do drugiego. W dłuższy rejs możesz udać się ze statkami Wanda lub Wiking.
Jeśli zdecydujesz się na przepłynięcie Katarzynką na drugą stronę rzeki, z malutkiego pomostku wyjdziesz wprost na panoramę, skąd zobaczysz cały Toruń. Trafisz tam także piechotą, kiedy przejdziesz przez most nad Wisłą i skręcisz w lewo, w uroczą ścieżkę, która zaprowadzi Cię w to miejsce.
Spacer po bulwarze polecam szczególnie nocą. Gwarantowany piękny zachód słońca i niezapomniany widok dobrze oświetlonego mostu. I nic bardziej pięknego, jak wejść na ten most nocą i spojrzeć w stronę miasta – bezcenny widok panoramy niezwykłego Torunia, mojego Torunia.