Co warto zobaczyć w Toruniu?

Co warto zobaczyć w Toruniu?

Toruń można uznać za małe miasto – powierzchniowo jest ponad dwukrotnie mniejszy od Poznania, lecz gęsto zamieszkany przez ponad 204 tysiące osób. W Toruniu czuję się jak w domu, jak w swoim mieście. Tam spędziłam sporą część swojego życia i do tej pory go odwiedzam. Tam przeżyłam najlepsze imprezy, tam chodziłam do szkoły, tam zakochałam się w starówce tego miasta, w jego specyficznym gotyckim klimacie, najlepszych klubach i restauracjach. I wreszcie tam poznałam swoją miłość.

Co ciekawego znajdziesz w Toruniu?

Niemal każdemu Toruń kojarzy się z Krzyżakami i pokojem toruńskim, Mikołajem Kopernikiem i pysznym wypiekiem – piernikiem. I rzeczywiście wszystkim tym pachnie cały Toruń.

Jak już wcześniej wspominałam budowle, zamki i kościoły w Toruniu są w większości zbudowane w stylu gotyckim. To właśnie architektura zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wyjątkowość tego miasta.

Toruń; autor zdjęcia: Ainunau (http://www.flickr.com/photos/martinko/1393255678/)

Główną promenadą w Toruniu jest ulica Szeroka, przy której znajdziesz najwięcej sklepów z odzieżą i obuwiem, a także wiele restauracji i klubów. Od ulicy Szerokiej odchodzą uliczki poboczne, które są najstarsze i najmniej przekształcone. Są to klimatyczne, wąskie zaułki, którymi można chodzić bez końca (zwłaszcza późnymi wieczorami).

W Toruniu możemy wydzielić Rynek Nowomiejski i Rynek Staromiejski. Według mnie ten drugi jest zdecydowanie bardziej ciekawy.

Na Rynku Staromiejskim zobaczysz przede wszystkim Ratusz Staromiejski (warto znaleźć się na jego szczycie i spojrzeć z góry na starówkę Torunia), Dwór Artusa (wiele ciekawych, z reguły wyciszających koncertów), Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik Flisaka i wiele interesujących kamienic.

Jeśli masz ochotę na wieczór ze sztuką, warto zajrzeć do Teatru im. Wilama Horzycy (przystępne ceny, piękne wnętrze i wspaniali aktorzy). Dla młodszych idealny jest Teatr Baj Pomorski, który na pewno zaintryguje dzieci wyglądem zewnętrznym (szafa), jak i klimatycznym wnętrzem.

Na końcu ulicy Szerokiej znajdziesz się pod arkadami, a przechodząc pod nimi będziesz na Placu Rapackiego. Jest to bardziej nowoczesna część miasta, gdzie możesz zobaczyć podświetlaną fontannę i Centrum Sztuki Współczesnej.

W Toruniu znajduje się również wiele parków, a do najpiękniejszych zalicza się Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu i Barbarka (największy teren rekreacyjny). Jeśli mowa o terenach zielonych, zachęcam również do zwiedzenia najstarszego w Polsce Ogrodu Zoo-botanicznego.

Toruń; autor zdjęcia: Peter (http://www.flickr.com/photos/peteranddorota/7432179378/)

Kluby, bary i restauracje

Koncert, impreza? Od Nowa, Bunkier, Lizard King i wiele wiele innych. Najlepiej będzie jeśli wejdziesz na stronę klubowa.pl i tam poszukasz klubu z muzyką odpowiednią dla Ciebie :-) Może nie będzie tak imprezowo jak na Majorce, ale na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ja mogę jedynie wspomnieć o moim ulubionym miejscu na piwo z imbirem, którym jest Meta. Lubię to miejsce za muzykę z dawnych lat i wnętrze, gdzie można spokojnie usiąść i porozmawiać z najbliższymi. Można tam także coś przekąsić, np. flaki, bigos, żurek czy białą kiełbasę.

Gdzie zjeść w Toruniu? Nie możesz ominąć dwóch miejsc, jakimi są pizzeria Piccolo i cukiernia/lodziarnia/kawiarnia Lenkiewicz. W tej pierwszej skosztujesz pysznej, domowej pizzy w bardzo niskiej cenie! U Lenkiewicza z kolei zasmakujesz lodów i deserów, których smaku nie zapomnisz do końca życia. Jest to najpopularniejsza i najbardziej ceniona deserownia w Toruniu.

Toruń, pizzeria Piccolo - podano do stołu domowe pizze :-)

Moje ulubione miejsce

Kiedy jeździłam do Torunia, moim ulubionym miejscem na spacer był Bulwar Filadelfijski nad Wisłą. Oczywiście najlepszą porą na leniuchowanie w tym miejscu jest lato. Można leżeć na potężnych betonowych schodach i rozmawiać tam godzinami o wszystkim i o niczym. Od zawsze lubiłam wpatrywać się w przepływającą w Wiśle wodę i rozmyślać z bliskimi. Przy brzegu unoszą się na wodzie barki, gdzie można wypić piwo. Mimo wyższych cen zdecydowanie polecam to miejsce.

Toruń: most Józefa Piłsudskiego; autor zdjęcia: Jessica M (http://www.flickr.com/photos/jessi-photography/8102421610/)

Warto jest także wybrać się na rejs Katarzynką. Jest to mała łódka, którą steruje sympatyczny marynarz. Możesz nią przepłynąć na drugą stronę Wisły lub odbyć krótki rejs po Wiśle, z jednego mostu do drugiego. W dłuższy rejs możesz udać się ze statkami Wanda lub Wiking.

  • Toruń: panorama miasta
  • Toruń: przystanek Katarzynki

Jeśli zdecydujesz się na przepłynięcie Katarzynką na drugą stronę rzeki, z malutkiego pomostku wyjdziesz wprost na panoramę, skąd zobaczysz cały Toruń. Trafisz tam także piechotą, kiedy przejdziesz przez most nad Wisłą i skręcisz w lewo, w uroczą ścieżkę, która zaprowadzi Cię w to miejsce.

Spacer po bulwarze polecam szczególnie nocą. Gwarantowany piękny zachód słońca i niezapomniany widok dobrze oświetlonego mostu. I nic bardziej pięknego, jak wejść na ten most nocą i spojrzeć w stronę miasta – bezcenny widok panoramy niezwykłego Torunia, mojego Torunia.

Toruń; autor zdjęcia: Mariusz Slonina (http://www.flickr.com/photos/mslonina/3494891282/)

Toruń; autor zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/riczribeiro/7482654650/

Toruń; autor zdjęcia: Mathieu Bertrand Struck

Toruń: Ratusz; autor zdjęcia: Chris RubberDragon

Toruń

Toruń; park przy placu Rapackiego

Toruń; park przy placu Rapackiego

Toruń; park przy placu Rapackiego

Toruń: Wisła w całej swojej okazałości

Toruń: zamek Dybowski

Toruń: odnoga Wisły

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj