Czasami zastanawiam się czy nie powinniśmy zmienić nazwy naszego bloga na Zoo świata czy Całe życie w zoo. Dzisiaj ponownie zabieramy was do świata zwierząt. Tym razem do maleńkiego Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, który polecaliśmy wam już kiedyś przy okazji opisywania atrakcji Torunia.
Zoo położone jest na Bydgoskim Przedmieściu. Z miasta idzie się tam całkiem przyjemną, zacienioną przez drzewa drogą. Bilet ulgowy kosztuje 5,50 zł, a normalny 8 zł. Warto? Pewnie, że tak!
Zoo faktycznie jest niewielkie, ale dzięki temu inne, jedyne w swoim rodzaju i piękne. Cały teren jest dopracowany do perfekcji: równo przycięte krzewy, doskonale komponujące się kolory, wyrównane ścieżki. Wszystkie elementy tworzą piękną, harmonijną całość, a w powietrzu można wyczuć wszechobecny ład i porządek.
Nie spotkasz tam lwa czy tygrysa, nie popatrzysz na figlarne foki takie jak w Berlin Zoo. Jednak kto wie czy kiedyś nie będzie tam takiej możliwości. Będąc dzieckiem miałam okazję kilkukrotnie być w tym miejscu. Pamiętam jedynie kozy, świnki morskie, króliki, kucyki i inne udomowione zwierzęta. Będąc tam w miniony weekend, byłam mile zaskoczona zmianami, jakie tu zaszły w ostatnich latach.
Jakie zwierzaki w toruńskim zoo?
W weekend ponownie mogliśmy przyjrzeć się surykatkom. Tym razem były bardzo aktywne, same nas zaczepiały, wystawiały pyszczki i wyciągały się ku słońcu. Obejrzeliśmy też walkę tych zwierzaków, a nawet zaloty!
Tak jak w Poznaniu, w toruńskim zoo swoje miejsce mają i lemury katta, a wraz z nimi niedawno przybyłe lemury wari. Stworzona została dla nich osobna wyspa, gdzie mogą się bujać i wspinać po linach. Już z daleka widać ich tańczące w powietrzu długie ogony.
Mimo częstego odwiedzania najróżniejszych ogrodów zoologicznych, nie zabrakło też zwierząt widzianych po raz pierwszy. Był to m. in. markur turkmeński – symbol Pakistanu. Na zdjęciu możecie podziwiać jego nietypowe, zakręcone rogi.
Ciekawie wygląda też owca grzywiasta – arui. Dolna grzywa dodaje jej dużo uroku i oryginalności. Wygląda bardzo dostojnie stojąc bokiem.
Próbowaliśmy też sfotografować kangury Bennetta. Szkoda, że te zwierzaki są bardzo płochliwe.
Toruńskie zoo słynie z jeżozwierza indyjskiego. Tak naprawdę nie wiem, gdzie jeszcze możecie go spotkać. Że też ten cwaniak musi prowadzić nocny tryb życia! Widzieliśmy niestety tylko jego długie kolce.
Teraz w Toruniu mają nawet niedźwiedzie. Są tam dwa chodzące w kółko niedźwiedzie himalajskie. Te kulki wyglądają naprawdę zabawnie poruszając się wciąż tą samą trasą, w dodatku z głową w dół. Jednak w weekend mogliśmy zobaczyć jak jeden z misiów bierze kąpiel. Wcale mu się nie dziwie, że wskoczył do wody przy temperaturze +30℃.
Unikalna Cecha Oferty, czyli marketing w wydaniu ogrodu
W Poznaniu jest motylarnia, a w Toruniu – ptaszarnia. Mini ptaszarnia, ale równie bajkowa. Aż oczy i uszy bolą od tylu kolorowych, fruwających i piszczących ptaków. Ale to bardzo miłe przeżycie. Zobaczycie tam przepiórki, damę niebieskobrzuchą czy kakadu białoczubą. Mi najbardziej spodobały się maleńkie ptaszki, z tak gładkimi piórkami, że miałam ochotę je dotknąć! Były to słodkie amadynki :)
Duże wrażenie zrobił też na mnie tukan tęczodzioby. Zwykle obserwowałam ptaki z kolorowymi piórami, a tu mamy przykład niezwykle kolorowego dzioba.
Wasz aparat może zadowolić też intensywnie kolorowa papuga ara.
Ciekawym akcentem ogrodu były pszczoły. Z okazji obchodzonego w ostatnim czasie Dnia Pszczół, w ogrodzie powstały domki, a także poidełka dla tych owadów. Wszystko to w połączeniu z kolorowymi kwiatami i krzewami o tej porze roku wyglądało pięknie.
Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będzie powstawać więcej tego typu miejsc niż biedronek. Zoo i prowadzone przez nie imprezy dydaktyczne to świetna forma spędzania wolnego czasu. Pozwala nie tylko na odpoczynek, ale uczy też szacunku do przyrody.