Berlin Zoo – wizyta w jednym z największych zoo świata

Berlin Zoo – wizyta w jednym z największych zoo świata

Zoo to przepiękne ogrody zoologiczne, ale też otaczające je przepiękne parki, w których skupiona zostaje flora i fauna z najróżniejszych i najodleglejszych zakątków świata. Wchodząc do takiego miejsca, możemy zatrzymać się przy namiastce każdego kontynentu i podziwiać niezwykłe i najdziwniejsze gatunki zwierząt jak i roślin.

Świat przyrody jest niezwykle bogaty. Znajdziemy w nim zwierzęta, które żyją wyłącznie na lądzie, takie które egzystują jedynie w wodzie czy też te, które całe życie spędzają na znacznych wysokościach. Niektóre z nich potrafią latać, inne pływać, a jeszcze inne poruszają się tylko na lądzie. W każdym z nich jest coś innego, każde z nich ma inny kształt, inną barwę i dziwne, czasem śmieszne przystosowania do środowiska, w którym żyją. Tak samo jest z roślinami i niemało jest takich, które budzą zachwyt swoim ogromem, kolorem czy dziwaczną budową. To dzięki nim świat przyrody jest niezwykle interesujący i nigdy nie przestanie nas zachwycać.

Na świecie stworzono wiele ogrodów zoologicznych, w których możemy podziwiać rozmaite gatunki roślin i zwierząt. W czołówce najlepszych zoo znajdują się m. in. Singapore Zoological Gardens, Tiergarten Schönbrunn w Wiedniu, Zoo w Berlinie, Animal Kingdom na Florydzie czy Basel Zoo w Szwajcarii.

Niedawno trafiliśmy na promocję do Berlina, z której skorzystaliśmy z myślą o zoo. Przejazd w dwie strony dla dwóch osób kosztował nas 142 zł, a więc sporo taniej niż przejazd pociągiem czy przelot samolotem (co ciekawe, najdrożej z Poznania było właśnie pociągiem :)). Wyjechaliśmy o godzinie 4.30, a na miejscu byliśmy już 3 godziny później. Dzięki dogodnemu połączeniu autostradą, podróż minęła szybko i komfortowo.

Wysiedliśmy na stacji Berlin ZOB (Busbanhof) i stamtąd pieszo udaliśmy się do Zoologischer Garten Berlin oddalonego o ok. 4 kilometry (cały czas prosta droga, po drodze także park Lietzenseepark). Ogród Zoologiczny w Berlinie to tylko niewielka część Tiergarten – ogromnego kompleksu zieleni.

Niemcy, Berlin Zoo

Ogród Zoologiczny w Berlinie – praktyczne informacje

Kombi ticket (bilet uprawniający do wejścia na teren zoo i akwarium) dla osób posiadających legitymację studencką kosztuje 15€. Osoby nie mające legitymacji muszą zapłacić o 5€ więcej.

Do zoo weszliśmy Bramą Słonia. Tuż za nią na wprost, rozciąga się dywan z kwiatów, a dalsze i boczne uliczki prowadzą do pierwszych zwierząt.

Obecnie w pomieszczeniach zoo znajduje się blisko 14 000 zwierząt z 1 500 różnych gatunków, a całość mieści się na 35 hektarach. Wszystkie zwierzęta są ulokowane w zagrodach, w których stworzono im warunki odpowiadające naturalnym.

Niemcy, Berlin Zoo; autor zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/drgaz/2660769688/

Teren całego parku jest zadbany i bardzo estetyczny. Jest to miejsce idealne na spacer dla rodzin z dziećmi, ludzi starszych, par czy ludzi chcących odpocząć od pracy. Znajduje się tam kilka restauracji, wiele miejsc gdzie można przysiąść, masa fontann i pomników. Cały ogród to niezła plątanina ścieżek, stawów, mostów i drzew. Na pewno zgubisz się tam nie raz, ale mieszczące się na terenie całego ogrodu mapy pomogą Ci w znalezieniu właściwej drogi.

Niemcy, Berlin Zoo

Największe i najciekawsze zwierzęta przyciągają w południe tłumy turystów. Najlepiej jest zacząć zwiedzanie z samego rana (ogród jest otwierany o godz. 9), bowiem później w parku robi się tłoczniej – pojawiają się kolejki, dostęp do zwierząt jest utrudniony i brakuje ciszy. Poza tym jest to tak duży park, że stanowi atrakcję na cały dzień. My zwiedzaliśmy ten teren ok. 6 godzin (w dość szybkim tempie).

Fascynujący świat zwierząt

Zwierzętami, które najbardziej przyciągnęły moją uwagę były uchatki karłowate. Środowisko, które im stworzono to turkusowa woda i gładkie skały, na których uwielbiają się ślizgać i bawić. Jest to naprawdę świetne widowisko, kiedy te zwierzaki wskakują do wody i pływają na plecach lub w innych zabawnych pozycjach. Po pluskaniu, chwilę grzeją się na słońcu, wydając przy tym śmieszne dźwięki i znowu wskakują do wody.

Niemcy, Berlin Zoo

Świetnie wyglądają też największe ssaki lądowe, którymi są słonie. Te giganty robią piorunujące wrażenie, szczególnie gdy uderzają trąbami w drzewo, tak mocno jakby miały je za chwilę przewrócić. Na trąbę słoni mogłabym patrzeć bez przerwy. Wcześniej nie wiedziałam, że pełni ona aż tyle funkcji. Służy do oddychania, wąchania, picia i „kąpieli” jak również do zbierania pożywienia i zrywania gałęzi z wyższych partii drzew. Wszystko to za pomocą jednej niepozornej części ciała.

Niemcy, Berlin Zoo

Zaintrygował mnie również lew – zaliczany do pięciu najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki. Ten w zoo był potężny, miał bujną grzywę, która świadczy o jego sile i sprawności. Stał z głową dumnie uniesioną ku górze i wciąż obwąchiwał odwiedzających, jakby za chwilę miał rozerwać kraty i rzucić się na upragnione pożywienie.

Niemcy, Berlin Zoo

Do klatki obok lwa wpuszczono pumę, która przeraża swym przenikliwym, groźnym spojrzeniem.

Ogromne były też goryle. Ich sposób poruszania się, skakania, biegania i łapania za gałęzie przypomina ruchy człowieka. Największy goryl siedział przy pniu drzewa, oglądał i obgryzał swoje paznokcie! W dodatku jego twarz wyglądała na twarz zdenerwowanego człowieka. Z pewnością dlatego, że obserwowało go w tym czasie kilkadziesiąt osób.

Niemcy, Berlin Zoo

Interesujące są też hipopotamy. Te ssaki większość dnia spędzają w wodzie, a aktywne są dopiero po zmierzchu. Niestety podczas naszego zwiedzania, większość hipopotamów była pod wodą. Od czasu do czasu wynurzały się jedynie ich uszy i oczy, umieszczone wysoko na sklepieniu czaszki. Przechodząc dalej, udało nam się zobaczyć jednego hipopotama leżącego na kamieniu, jednak po chwili wskoczył on do zielonej wody i więcej się już nie wynurzył.

Niemcy, Berlin Zoo

Mieliśmy również okazję zobaczyć nosorożce, które także należą do piątki najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich. Mimo tego, że są one niebezpieczne, w berlińskim zoo znajdują się za niskim płotem i żyją sobie tuż przy przechodzących ludziach. Wydaję mi się, że bardzo się nas boją i w takim zoo bez potrzeby nie zaatakują. Jednak i tak budzą we mnie strach ze względu na swoją masę i rogi. Co do bliskości eksponowanych zwierząt, to ogromną zaletą Zoologisher Garten jest fakt, że zwierzęta są tam na wyciągnięcie ręki i można się im dokładnie przyjrzeć.

Niemcy, Berlin Zoo

Frajdę dla dzieci stanowi Tierkinderzoo, gdzie za niewielką opłatą można nakarmić kozy i małe kózki. Do pojemnika z jedzeniem należy wrzucić 20 eurocentów, po czym wysypuje się pożywienie, a kózki jedzą je z ręki. Jest to także okazja do ich pogłaskania.

Niemcy, Berlin Zoo

Na terenie ogrodu spotkasz także żyrafy, szalejące małpki, małe i słodkie pingwiny, a przy stawach stado bijących różem flamingów. Kangury, lamy, niedźwiedzie, zebry, sowy, kozice, antylopy, pandy, lamparty i wiele więcej fascynujących stworzeń.

Dużo więcej zdjęć znajdziesz w naszej galerii z Berlina.

Czy warto się wybrać do Berlin Zoo?

Dojazd z Polski do Berlina to kilkadziesiąt złotych w promocji, wejście na teren zoo podwaja tę sumkę. Nie są to małe pieniądze, ale możliwość zwiedzenia jednego z większych ogrodów zoologicznych na świecie warte jest prawie każdych pieniędzy! :-)

To także inspiracja do wybrania się w naturalne miejsca występowania tych zwierząt, poznania świata, w którym żyją. To możliwość ucieczki do zupełnie innego, bujnego świata natury – często groźnego, ale zachwycającego swym pięknem i różnorodnością. To miejsce, które naprawdę warto odwiedzić i które mam nadzieję jeszcze zobaczyć w przyszłości.

Niemcy, Berlin Zoo; autor zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/cronai/45492851/

Niemcy, Berlin Zoo; autor zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/zooeurope/2727830734/

Niemcy, Berlin: park Lietzenseepark

Niemcy, Berlin: park Lietzenseepark

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo; autor zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/14545665@N04/2401118277/

Niemcy, Berlin Zoo; autor zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/drgaz/2501745111/

Niemcy, Berlin Zoo; autor zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/volt2011/7537071480/

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

Niemcy, Berlin Zoo

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj