Malta – praktyczne informacje

Malta – praktyczne informacje

Właśnie wróciliśmy z tygodniowego pobytu na Malcie. Zwiedziliśmy trzy wyspy, kilkanaście miast i mnóstwo atrakcji! Spróbowaliśmy maltańskiego jedzenia i picia, zapoznaliśmy z obyczajami i kulturą maltańczyków. Jaka jest zatem Malta i czy warto się tam wybrać? :-)

Malta – kraj kulturalnych ludzi

To moje główne skojarzenie z tym krajem. Nie sądziłem, że ktoś przebije Szwecję pod tym względem, a jednak! Ludzie są sympatyczni i kulturalni, zwłaszcza kierowcy autobusów.

Przed wyjazdem czytaliśmy wiele relacji z Malty, komentarze, wypowiedzi na różnych forach. Najczęściej krytykowano kierowców autobusów, czego kompletnie nie rozumiem. Maltańscy kierowcy autobusów są w zdecydowanej większości wzorem do naśladowań – pomagają pasażerom wnosić bagaże, nie ruszają nim starsi ludzie nie znajdą miejsca siedzącego. Jeśli nikt nie ustępuje starszym – kierowca wstaje od kierownicy i czeka na reakcję siedzących pasażerów. Takie przypadki można by mnożyć, co niejednokrotnie wprawiało mnie w podziw i zdumienie! :-)

Malta - zabytkowy autobus; autor zdjęcia: Neil Howard

Nie tylko kierowcy porażają kulturą i uprzejmością. Będąc w miejscowości Qala na Gozo, na chwilę tylko wyciągnęliśmy mapę, by odszukać drogę do pobliskiej plaży, Hondoq Ir-Rummien Beach. Przechodząca obok kobieta od razu do nas podeszła i zapytała dokąd zmierzamy, po czym pokierowała we właściwe miejsce :-)

Malta – kraj religijnych ludzi

To kolejne skojarzenie, które wryło się w pamięć. Wikipedia podaje, że 98% mieszkańców Malty to katolicy i tym samym jest to najbardziej katolicki kraj Europy, poza oczywiście Watykanem. Praktykujący jest natomiast co drugi obywatel.

Jak te statystyki mają się w porównaniu do Polaków? 87% to katolicy, z czego praktykujących jest aż 40% i tym samym plasujemy się na drugim miejscu w Europie, zaraz za Maltą. Rzeczywistość jest jednak inna, co każdy widzi. Praktykujących jest niewielu, głównie osoby starsze. Podobnie było na Malcie z jedną małą różnicą – znajduje się tam znacznie więcej starszych ludzi :-)

Malta: Qala Parish Church w Triq In Nadur Il-Qala, Gozo

Zatem na co drugim domu zobaczysz zdjęcia Matki Boskiej czy Jezusa, a na werandach pomniki i figurki, niczym w kościele. Co tyczy się kościołów – mieszczą się one w niemalże każdej miejscowości, w większych miastach nawet po kilka, plus olbrzymie bazyliki i katedry. W mniejszych wioskach ciężej o znalezienie jakiegokolwiek sklepu niż kościoła.

Trafiliśmy nawet na procesję wiernych przez Rabat na Gozo. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że odbywała się w samym środku dnia, w zwykły dzień tygodnia!

Malta: kościół przy Azure Window, Gozo

Komunikacja na Malcie

To niewielki kraj, więc i komunikacja nie jest problematyczna. Znajdują się tutaj trzy główne wyspy: Malta, Gozo i Comino, jak również trzy niezamieszkałe, niewielkie wysepki: Cominotto, Wyspy Świętego Pawła oraz Filfla.

Sposoby poruszania się po Malcie:

 1. Malta. Po wyspie najłatwiej poruszać się autobusami miejskimi (choć w tym przypadku można je śmiało określić autobusami krajowymi :-)).

  Kursuje ich wiele i jeżdżą często, choć niestety większość przez stolicę – Vallettę. Chcąc więc się dostać z plaży A do odległej o kilka kilometrów plaży B, musisz przejechać kilkanaście kilometrów, włączając w to przesiadkę w inny autobus (+ oczekując na jego przyjazd). Często w takich przypadkach łatwiej przejść się spacerkiem do kolejnego celu wyprawy.

  Warto dodać, że Malta to bardzo mała wyspa – w linii prostej chyba nigdzie nie przekracza 30 km szerokości. Mimo to autobusy jeżdżą do 2 godzin, mijając przy tym wszystkie możliwe zakręty, wąskie uliczki, zajazdy i pobliskie wioski. W autobusach spędza się więc całkiem sporo czasu.

  Cena biletu na 7 dni wynosi 12€. To niewiele, gdyż daje Ci dostęp do wszystkich najpiękniejszych miejsc wyspy. Wstępy na plaże – darmowe, podziwianie pięknych krajobrazów – darmowe. Pozostaje zwiedzać i korzystać z wolnego czasu :-)

  Malta: Xlendi na wyspie Gozo, widok z resturacji

 2. Gozo. To druga co do wielkości wyspa i podobnie jak na Malcie, najłatwiej podróżować tutaj autobusem. Kolejnym podobieństwem jest, że większość autobusów jeździ przez stolicę, Victorię (Rabat). Niestety jednak na wyspie nie obowiązują bilety z Malty. Cena jednodniowego biletu autobusowego wynosi 2,60€ od osoby.

  Do Gozo dostaniesz się promem z Cirkewwa Ferry Terminal‎. Rejsy odbywają się mniej więcej co godzinę przez całą dobę. Koszt biletu na rejs w dwie strony wynosi 4,60€.

  Początkowo planowaliśmy zjeździć wyspę rowerem, jednak uliczki są tutaj tak kręte i niebezpieczne, że odpuściliśmy. To była słuszna decyzja, bowiem jak się później okazało, często musielibyśmy porzucać rower by przedostać się przez klify czy większe górki bez przejazdu. Lub po prostu jeździć okrężnymi ulicami, co szybko by nas wymęczyło przy ciągłych upałach i braku cienia.

  Dobrym, acz droższym pomysłem jest wypożyczenie motoru.

  Malta: Azure Window, Gozo

 3. Comino. Znajduje się tutaj chyba tylko jedna droga samochodowa :-) Nie ma więc żadnej komunikacji, nie ma tu właściwie niczego, poza najpiękniejszymi plażami Malty.

  Na wyspę nie kursują oficjalne promy. Aby się dostać na Comino, musisz poszukać prywatnego przewoźnika. Na szczęście tych jest pełno – będąc w Cirkewwa Ferry Terminal nie uda Ci się opędzić od naganiaczy. Co ciekawe, spotkaliśmy tam i polskich pracowników :-) Za rejs w dwie strony zapłaciliśmy 8€ od osoby.

  Malta: Comino

 4. Cominotto. Warto się tutaj wybrać, gdyż plaże są mniej zaludnione niż na sąsiedniej Comino, a widok z wysokich klifów na plażę Blue Lagoon poraża pięknem. Dostać się możesz pieszo, przechodząc płyciznami Blue Lagoon.

  Malta: widok na Blue Lagoon, Gozo

Koszty życia na Malcie

Zazwyczaj nie korzystamy z ofert wyżywieniowych hotelów i na własną rękę zdobywamy pokarm, niczym Bear Grylls. Nie przekonują nas ugotowane jajka ni kiełbaski i kotlety – poszukujemy regionalnych przysmaków i smakołyków.

Porównując więc koszta życia, na Malcie jest nawet kilkukrotnie drożej niż w Polsce. Drożej niż w ubiegłym roku na Majorce. Zapewne wynika to z faktu, że większość produktów jest importowanych z pozostałych krajów Europy, a produkcja ogranicza się chyba tylko do owoców i wina. Właśnie te produkty były najtańsze, co powinno ucieszyć koneserów tanich trunków :-)

Malta: sklepowa pół w Arkadia Foodstore, St. Julian’s

Przykładowe ceny produktów na Malcie (głównie z marketu Arkadia Foodstore w St. Julian’s; dane na październik 2013):

 • jogurty – od 0,33€ wzwyż
 • mleko – 1,07€
 • chleb zwykły – 0,90€
 • chleb wieloziarnisty – 1,80€
 • masło (najmniejsze opakowanie) – 1,4€
 • płatki śniadaniowe Nestle – 5,14€
 • woda źródlana (2L) – 0,52€
 • piwo Cisk – 1.18€
 • Coca-Cola (1L) – 1,43€
 • lody rożki – 1,5€ w markecie, 2,5€ w sklepach przy plaży
 • olejek do opalania – 13,79€

Mając więc 10 zł w kieszeni, możesz kupić loda rożka lub butelkę 1,5L wina maltańskiego. Dziwne rozbieżności w cenach :-)

Przydatne informacje

Wybierając się na Maltę, koniecznie spakuj przejściówkę na gniazdka brytyjskie (3 prostokątne bolce). Na miejscu kupisz taką za blisko 20 zł – my w Polsce (Auchan) również kupiliśmy za 20 zł, lecz w komplecie z czterema innymi przejściówkami do gniazdek (kiedyś się przydadzą!).

Nie obejdzie się również bez olejku do opalania. Malta jest tak gorącym krajem, że nawet w październiku doskwierały upały i za olejek warty 15-20 zł, na Malcie zapłaciliśmy 57 zł.

W następnym odcinku…

Wycieczkę na Maltę zaliczamy do udanych – w ciągu 7 dni przebyliśmy kilkaset kilometrów, wygrzewaliśmy na najpiękniejszych plażach, zobaczyliśmy wiele niezwykłych miejsc. Odpowiadając więc na zadane we wstępie pytanie, TAK, warto się wybrać na Maltę! Śmiem nawet twierdzić, że to najlepsza z moich dotychczasowych wycieczek.

W najbliższych dniach skupimy się na opisywaniu konkretnych miejsc i atrakcji Malty. Keep in touch!

Malta: Blue Grotto

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj