Rejs po Nærøyfjordzie z finiszem w malowniczym Gudvangen

Rejs po Nærøyfjordzie z finiszem w malowniczym Gudvangen

Sognefjord składa się z wielu mniejszych odchodzących od niego fiordów. Pobyt nad przepięknym Aurlandsfjordem już zrelacjonowaliśmy. Stamtąd udaliśmy się do kolejnego fiordu – Nærøyfjordu, a dokładnie do wciśniętego tam Gudvangen.

Rejs po Nærøyfjordzie

Dostanie się do Gudvangen jest bardzo problematyczne dla rowerzystów. Od strony Flåm nie ma możliwości pokonania tej trasy rowerem lub pieszo, gdyż między wioskami utworzono 20-kilometrowy tunel. Jedynymi sposobami dotarcia są autobusy lub rejs. Koszt przejazdu autobusem to ok. 35 zł od osoby. Cena rejsu może zwalić z nóg, tak samo jak widoki. Jednak nie codziennie pływa się po fiordach, więc warto wydać te 300 zł.

Nærøyfjord to jeden z piękniejszych norweskich fiordów, który prawie w całości otoczony jest strzelistymi, wysokimi na ponad kilometr ścianami skał. W najwęższych miejscach fiordu jest zaledwie 250 metrów odstępu między skałami, co jeszcze bardziej uwydatnia wysokość ścian i potęgę natury. Ze względu na swoje wyjątkowe piękno Nærøyfjord znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wzdłuż fiordu porozrzucane są osamotnione domostwa, do których można dotrzeć jedynie od strony morza. Rejsy docierają również do Dyrdal oraz Undredal.

 • Malowniczy Nærøyfjord
 • Malowniczy Nærøyfjord

Odcięty od świata UndredalOdcięte od świata Undredal

 • Samotne domki nad Nærøyfjordem
 • Nærøyfjord: Żerujące na turystach ptaki
 • Malowniczy Nærøyfjord
 • Odcięty od świata Dyrdal

Malowniczy NærøyfjordWidok z balkonu na statku rejsowym

Gudvangen

Gudvangen to najmniejsza wioska, w jakiej byliśmy podążając wzdłuż Sognefjordu. Wciśnięta jest u końca Nærøyfjordu, gdzie malowane na biało i czerwono domki kontrastują z surową potęgą piętrzących się pionowych ścian. Nærøyfjord jest tak wąski, że w Gudvangen nie ma miejsca na stawianie nowych domów. Ci którzy zamieszkali tu dla spokoju, nie muszą się martwić urbanizacją.

Co najciekawsze, pomimo niewielkiej ilości miejsca, znajdziecie tutaj aż dwa pola kempingowe! Jednak tylko jedno ma Wi-Fi w cenie, więc wybór jest prosty.

Centrum GudvangenCentrum Gudvangen

Co robić w Gudvangen?

 • Zobaczyć wioskę Wikingów. Wzmianki o osadzie pochodzą jeszcze ze średniowiecznych sag, kiedy to była znanym w okolicy ośrodkiem handlu. Bogactwo doliny mieszkańcy zawdzięczali między innymi wyprawom na tereny Anglii i Irlandii. To właśnie z tej okazji każdego roku część osady zmienia się w wioskę Wikingów.
 • Udać się do pobliskiej Bakki i zagonić owce do zagrody. Bakka leży tuż przy Gudvangen. To typowo wiejska osada, gdzie gospodarzami są owce, kuce i konie.
 • Posiedzieć w spokoju nad Sognefjordem. W odróżnieniu od Flåm i Aurland, tutaj panuje upragniona cisza. Chociaż też natrafisz na grupki Chińczyków fotografujących każdy zakątek to jednak jest ich znacznie mniej niż nad Aurladfjordem.
 • Popływać kajakiem. Gudvangen, jak i tysiące innych miejsc w Norwegii to miejsca stworzone dla miłośników sportów wodnych. Czysta woda, świeże powietrze, piękna natura i błoga cisza.

Peryferia GudvangenBakka, wioska opanowana przez owce i konie. Takie towarzystwo mieliśmy przez większość trasy.

 • Gudvangen i rzeka Nærøydalselvi
 • Malowniczy Nærøyfjord

Malowniczy Nærøyfjord

Malowniczy NærøyfjordKajakowanie to najlepsze co można tutaj robić

Malowniczy NærøyfjordSpokojna i opustoszała plaża w Gudvangen

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj