Wakacje na krańcu świata – Lord Howe

Wakacje na krańcu świata – Lord Howe

Wyspa Lord Howe została odkryta 17 lutego 1788 roku, kiedy porucznik Henry Lidgbird Ball, dowódca HMS Supply był w drodze z Botaniki Bay do Norfolk, gdzie planował założyć osadę. W wyniku pomyłki wysłał jednak grupę swoich ludzi na Lord Howe Island, twierdząc, że jest to brytyjska posesja – w ten sposób wyspa po raz pierwszy została osiedlona.

Krótka historia wyspy

Z czasem wyspa stała się portem przemysłu wielorybniczego i przez kolejne pokolenie żyła własnym, spokojnym życiem. Kiedy przemysł upadł, w 1880 roku rozpoczął się światowy eksport endemicznych gatunków palmy Kentia, która do dziś pozostaje kluczowym elementem gospodarki wyspy. Drugi przemysł – turystyka, rozpoczął się po II wojnie światowej.

Lord Howe jest zarejestrowana przez UNESCO na liście Światowego Dziedzictwa naturalnego znaczenia. Większość wyspy jest praktycznie nietknięta, wiele roślin i zwierząt nie występuje nigdzie indziej na świecie. Wyspa i jej walory tworzą różnorodność krajobrazów, różnorodność oceanicznych bazaltów, położenie obok rafy koralowej, bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe.

Dryococelus australis, uznawany za najrzadszy owad świata; znajdziesz go na Lord Howe; autor zdjęcia: Granitethighs

Gdzie znajduje się Lord Howe?

Jest to wyspa wulkaniczna, znajdująca się na Morzu Tasmana, między Australią i Nową Zelandią.

Lord Howe i Australię dzieli aż 600 km. Wyspa mierzy zaledwie 10 kilometrów długości i między 2 a 0,3 kilometrów szerokości. Wzdłuż zachodniego wybrzeża Lord Howe rozciąga się rafa koralowa – widok o którym marzy każdy z nas.

Lord Howe Island - widok na Admiralty Islands; autor zdjęcia: Inas66

Pozostaje życzyć powodzenia chcącym dostać się tam we własnym zakresie! :-)

Miejsce, które uszczęśliwi najbardziej wymagających podróżników

Lord Howe składa się z 28 wysp, wysepek i skał. Najbardziej charakterystycznym miejscem jest szczyt Mount Gower – średni czas zdobycia tej góry ocenia się na 8-10 godzin. Szlak jest wspomagany liną i uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie.

Trasa rozpoczyna się na plaży, gdzie skały wykręcają kostki. Następnie ciągnie się przez las i dzikie tereny wyspy. Możesz tam podziwiać niezrównane widoki, siedliska, których nie zobaczysz nigdzie indziej.

Ze szczytu owej góry rozciągają się widoki na lasy równikowe i przepiękne zachody słońca nad laguną, zwłaszcza z Signal Point. Ta wyprawa odbywa się tylko z przewodnikiem, ponieważ na szlaku istnieją niebezpieczeństwa.

Lord Howe - Mount Lidgebird oraz Mount Gower; autor zdjęcia: EmGer7

Mieszkańcy i ich zajęcia

Pierwszymi osadnikami byli europejscy i amerykańscy wielorybnicy.

Ze spisu ludności z 2006 r. wynika, że wyspę zamieszkuje 348 osób. Na północy wyspy mieszka najwięcej ludzi. Są tam gospodarstwa rolne, małe lotnisko i domy mieszkalne.

Obecnie mieszkańcy zajmują się przemysłem palmy Kentia, turystyką, handlem, niekiedy rybołówstwem i rolnictwem. 92% ludności tam mieszkającej posiada obywatelstwo australijskie.

Lord Howe - wymiana handlowa (na wyspie nie produkują takiego sprzętu); autor zdjęcia: Granitethighs

Turyści, nie wszyscy na raz!

Aby zmniejszyć nacisk na środowisko przyrodnicze, na wyspie może przebywać tylko do 400 turystów. Do Lord Howe możesz dotrzeć z Sydney lub Brisbane w niecałe 2 godziny (choć nie będzie to tani przelot!).

Towary są wysyłane na wyspę co dwa tygodnie z Port Macquarie. Sklepów i usług jest niewiele – znajdziesz tu m.in.: piekarnię, rzeźnika, sklep spożywczo-przemysłowy, sklep monopolowy, restaurację, pocztę, muzeum, centrum informacji, policję, bankomat, mały ogród botaniczny czy kręgielnię. Jest tutaj także mały czteroosobowy szpital i przychodnia.

Na wyspie nie ma transportu publicznego ani sieci telefonii komórkowej, ale są za to telefony publiczne, faks oraz dostęp do internetu, a także lokalne radio i biuletyn, Signal. Odległości między ciekawymi zakątkami nie są długie, a głównym środkiem transportu jest rower.

Do atrakcji turystycznych należą m.in.: golf, kręgle na trawniku, wędkarstwo (w tym połowy głębinowe), żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing, spływy kajakowe i rejsy statkiem (w tym wycieczki szklanym dnem laguny). Popularne jest także pływanie, nurkowanie z fajką i aparatem tlenowym, szczególnie w obrębie laguny.

Lord Howe: Island Jetty; autor zdjęcia: Inas66

Lord Howe to miejsce dla zmęczonych przepychaniem się wśród tłumów turystów, podziwianiem zatłoczonych miast czy korzystaniem z wielkomiejskiej rozrywki. To wyspa, która pozwoli Ci na ucieczkę w ciche, piękne miejsce z dala od cywilizacji.

Najważniejsze punkty podróży do Lord Howe

  • Niczym niezmącony odpoczynek. Z dala od tłumów turystów i nachalnych sprzedawców wszystkiego, masz szansę odpocząć od życia codziennego i napawać się piękną naturą, laguną, otaczającym oceanem.
  • Wyprawa na szczyt Mount Gower. Niebezpieczna, acz warta odbycia podróż na najwyższy szczyt wyspy, z której obejrzysz całą panoramę Lord Howe.
  • Obserwowanie przyrody. Znajdziesz tutaj zwierzęta, których nie spotkasz nigdzie indziej na świecie! Straszyk Dryococelus australis, Lord Howe Woodhen, Providence Petrel i inne niezwykłe gatunki zwierząt.
  • Nurkowanie w świat rafy koralowej. Wyspę otacza piękna rafa koralowa, w której znajdziesz około 490 najróżniejszych gatunków ryb i koralowców, z czego 13 z nich jest endemicznych (występujących tylko w tej części świata).

las palmowy (Kentia); autor zdjęcia: David Morgan-Mar

Lord Howe Woodhen; autor zdjęcia: Granitethighs

Lord Howe: widok z góry Mount Gower; autor zdjęcia: Toby Hudson

Lord Howe: muzeum marynarki morskiej; autor zdjęcia: Fanny Schertzer

Lord Howe Island; autor zdjęcia: Fanny Schertzer

Lord Hawe: białe rybitwy; autor zdjęcia: Fanny Schertzer

Lord Howe - wraki rozbitego samolotu; autor zdjęcia: Fanny Schertzer

Lord Howe: widok na Mount Gower; autor zdjęcia: Inas66

Lord Howe Island: Ned's Beach; autor zdjęcia: Fanny Schertzer

Lord Howe Island, Malabar Hill; autor zdjęcia: Fanny Schertzer

Lord Howe: widok na North Bay; autor zdjęcia: Fanny Schertzer

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj