Cuda natury: Park Narodowy Yosemite

Cuda natury: Park Narodowy Yosemite

Ostatnimi czasy mam lekkiego bzika na punkcie parków narodowych i ubzdurałem sobie, że skoro coś zostało ogłoszone parkiem narodowym to musi być piękne i koniecznie chcę to zobaczyć. A może nie ubzdurałem i faktycznie mam trochę racji?

Jako uzasadnienie zasłaniam się faktem, że parki często są tworzone przez prawdziwych pasjonatów natury, czego świetnym przykładem jest Moyenne Island na Seszelach. Naprawdę warto zapoznać się z tą historią. I choć wiem, że nie tylko parki są wyjątkowe, to jednak nie spotkałem jeszcze parku narodowego, w którym by mi się nie spodobało. Być może chodzę w zbyt nieturystyczne miejsca?

Yosemite National Park – praktyczne informacje

Dzisiejszym tematem przewodnim jest wyjątkowe miejsce, jedyne w swoim rodzaju. Park Narodowy Yosemite, bo o nim mowa, znajduje się w środkowej Kalifornii na terenie USA. Dla nas to niestety smutna wiadomość, bowiem za samo zobaczenie tego miejsca musimy zapłacić kilkaset złotych – w postaci wizy. Dla niektórych widoków warto jednak zgrzeszyć.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć o tym, że park od 1984 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rzut okiem na park Yosemite

Park Narodowy Yosemite, wodospad Yosemite. Autor zdjęcia: webminkYosemite słynie z olbrzymiej ilości wodospadów nagromadzonych w tym miejscu, z czego największy z nich, wodospad Yosemite mierzy 739 m i jest jednocześnie najwyższym wodospadem w Ameryce Północnej.

Park Narodowy Yosemite, wodospad Nevada. Autor zdjęcia: NietnagelWodospad Nevada jest kolejnym bardzo wysokim i popularnym turystycznie miejscem. Choć kaskada, z której spada woda mierzy zaledwie 181 m, jest bardzo widowiskowy przez ilość przelewającej się wody. Na zdjęciu widok z góry.

Park Narodowy Yosemite, Yosemite Valley. Autor zdjęcia: Loïc LagardePopularnym motywem dla zdjęć są góry odbijające się w tafli wody.

Park Narodowy Yosemite, rzeka Merced, Little Yosemite Valley. Autor zdjęcia: Steve Dunleavy

Park Narodowy Yosemite, Yosemite Valley. Autor zdjęcia: Jeff KrauseWspomnianych gór tu zresztą nie brakuje i takie krajobrazy to normalka.

Park Narodowy Yosemite, góry: Lyell oraz McClure. Autor zdjęcia: Steve DunleavyCzekamy na dzień, w którym po przebudzeniu i wyjściu z namiotu będziemy mieć takie oto widoczki…

Park Narodowy Yosemite. Autor zdjęcia: Edward Stojakovic

Park Narodowy Yosemite, formacja skalna Half Dome. Autor zdjęcia: Don J Schulte

  • Park Narodowy Yosemite, góra Cathedral Peak. Autor zdjęcia: Steve Dunleavy
  • Park Narodowy Yosemite, wodospad Yosemite. Autor zdjęcia: Nietnagel

Park Narodowy Yosemite, panorama Yosemite Valley. Autor zdjęcia: John Colby

Park Narodowy Yosemite, dzika natura ma się tutaj dobrze. Autor zdjęcia: Stanislav SedovPark Yosemite to raj także dla roślin i zwierząt. Występuje tutaj ponad 1400 gatunków roślin i 160 zagrożonych, rzadko spotykanych gatunków zwierząt.

Park Narodowy Yosemite, Grizzly Giant - gigantyczna sekwoja. Autor zdjęcia: Christian OrtizZnajdziesz tu także olbrzymie sekwoje, w tym najsłynniejszą, Grizzly Giant. Liczy on 2700 lat i jest wysoki na 65 metrów, a jego średnica u podstawy liczy 9 metrów.

Park Narodowy Yosemite, gwieździsta noc. W tle: formacja skalna Half Dome. Autor zdjęcia: Jeff Krause

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj