Przy okazji zwiedzania Berlin Zoo, obowiązkowo zajrzeliśmy także do sąsiedniego budynku, Aquarium Berlin. Czego możesz się spodziewać po jednym z większych akwariów w Niemczech?
Akwarium w Berlinie – praktyczne informacje
Budynek z akwariami znajduje się na terenie Berlin Zoo przy parku Tiergarten, jednak posiada swoje własne wejście. Masz dwie opcje kupienia biletów – na zwiedzanie samych akwariów (10€) lub kombi ticket (20€), umożliwiający zwiedzanie zarówno zoo, jak i akwarium. My wybraliśmy kombi ticket.
Akwarium zostało otworzone prawie 70 lat po wybudowaniu zoo, w rok poprzedzający wybuch I wojny światowej (1913). Od początku nie był to kluczowy punkt ogrodu zoologicznego, a jedynie uzupełnienie fauny o kolejne gatunki zwierząt. Jak przypuszczam, zostało tak do dzisiaj, bowiem akwarium nie robi takiego wrażenia jak samo zoo i jest raczej dopełnieniem atrakcji. Być może też moja opinia jest niemiarodajna, a samo akwarium przyćmione przez wcześniej zobaczone Palma Aquarium na Majorce.
Na terenie Aquarium Berlin znajdziesz ponad 9000 zwierzaków z 800 gatunków. To całkiem sporo jak na tak niewielką przestrzeń, co ułatwia zwiedzanie (byliśmy już wykończeni po kilkugodzinnym maratonie po zoo). Akwarium w Berlinie jest jednym z najbardziej różnorodnych biologicznie miejsc wśród akwariów świata.
Należy jeszcze dodać, że w budynku znajdują się również terraria oraz insektaria, a w nich węże, gady, płazy, dziwne robaczki, motyle, etc.
Co znajdziesz w Aquarium Berlin?
Wszystkie zbiorniki wypełniają bogactwa podwodnego świata, najróżniejsze gatunki ryb i innych stworzeń, przygotuj się więc na fascynujące widoki podwodnego życia od samego początku zwiedzania. Idąc wzdłuż kolejnych akwariów i terrariów natrafisz na coraz bardziej wymyślne i zadziwiające zwierzęta, niekiedy przerażające (rekiny, płaszczki, piranie), a czasem pocieszne (np. błazenki okoniowe, które mogłeś zobaczyć w bajce „Gdzie jest Nemo?”).
Ciekawsze miejsca i gatunki zwierząt możliwe do spotkania w Aquarium Berlin:
- Tawrosz piaskowy, Blacktip reef shark i inne gatunki wielkich rekinów. Znajdują się one w największym zbiorniku o pojemności 11.000 litrów, w którym odtworzone zostały warunki Wielkiej Rafy Koralowej Morza Koralowego. Przy zbiorniku znajdują się ławeczki i wygodne pufy, co pozwala w spokoju napatrzeć się na podwodny świat wielkoludów.
- Hatteria, gatunek wyglądem przypominający jaszczurki, lecz pochodzący z rzędu Sfenodontów. Zagrożone wyginięciem, żyją już prawie wyłącznie na terenach ogrodów zoologicznych.
- Insektarium. Straszne miejsce :) Znajdziesz tutaj olbrzymie karaluchy, chrząszcze Atlas beetle dorastające do 13 cm, mrówki Leafcutter, których kopce w środowisku naturalnym osiągają wielkość do 600 m2 czy przeróżne pająki (to właśnie tutaj dotychczas widziałem największego pająka).
- Najbardziej jadowite węże świata. Grzechotniki, mamby, kobry, tajpany. Te stworzenia lepiej oglądać tylko zza szyby :-)
Czy warto wybrać się do Hauptstadt Zoo – Aquarium?
Jeśli jeszcze nie byłeś w żadnym większym kompleksie akwariów, miejsce to zrobi na Tobie spore wrażenie. W innym przypadku, podobnie jak ja, przejdziesz bez zachwytu obok większości zbiorników (mimo iż fascynuje mnie podwodny świat). W miejscu tym ciekawsze niż ryby były pozostałe zwierzęta: gady, płazy, węże czy bezkręgowce (zwłaszcza pająki!).
Niewykluczone jednak, że trochę zaniżona ocena wynika z naszego zmęczenia po kilkugodzinnym spacerowaniu po Berlin Zoo. Daria przez większość czasu siedziała na ławce. Warto przy okazji dodać, że zwierząt jest tak dużo, że nawet w ławkach były zamontowane terraria z pająkami, co Daria zauważyła dopiero po kilku minutach siedzenia, kiedy wielki pająk poruszył się pod jej nogą :-)
Gdybyś miał jeszcze wątpliwości czy warto wydać pieniądze, zachęcamy do przejrzenia pełnej galerii zdjęć z naszego pobytu w akwarium w Berlinie – podobno jeden obraz zastępuje tysiąc słów, a tam znajdziesz kilkadziesiąt zdjęć :-)