Rowerym szlakiem wzdłuż rzeki Cybiny

Rowerym szlakiem wzdłuż rzeki Cybiny

Cybina to rzeka płynąca na Pojezierzu Wielkopolskim, przepływająca przez miasto Poznań i tym samym stanowiąca dość popularny cel wycieczkowy dla tutejszych cyklistów. Jednak im dalej od Poznania, tym liczba turystów spada, a przyroda pięknieje. To z kolei pozwala na całodniowy wypoczynek na łonie natury.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

W tych słowach Stanisława Jachowicza jest wiele prawdy. Często podążamy za najodleglejszymi zakątkami świata, nie dostrzegając tego co jest najbliżej. Prawda jest jednak taka, że mamy wielkie szczęście żyjąc w tak bogatym w naturę kraju. I choć nas też ciągnie w nieznane, staramy się dostrzegać otaczające nas piękno.
naukę życia
W ostatnim czasie spodobała nam się turystyka rowerowa (co pewnie zbyt często podkreślam :)) i chciałbym pokazać kilka ciekawych zakątków Wielkopolski. Wkładam w to swoją pracę z nadzieją, że uda mi się przekonać choć jedną osobę do takiej formy wypoczynku.

Pokażę Wam miejsca, w których widoki będą zapierać dech w piersiach a jednocześnie wyciszać, napełniać uczuciem spokoju. I choć nie usłyszycie przez to od znajomych „a skąd masz takie fajne fotki z wieżą ajfla? ale wysoka i fajna” to mogę obiecać, że będziecie choć odrobinę szczęśliwymi ludźmi.

Rowerem wzdłuż rzeki Cybiny

Wycieczkę zaczynamy z Malty w Poznaniu. Dotrzeć tu można innymi szlakami, o czym wspominałem przy opisywaniu rowerowego szlaku wzdłuż jezior Poznania. Następnie kierujemy się wzdłuż rzeki, w większości przez lasy, tuż przy rzece.

Poznań: WartaJeszcze nim wyjechaliśmy z Poznania, minęliśmy Wartę. O tej porze roku wygląda całkiem przyjemnie i stanowi równie atrakcyjny cel wycieczek.

Cybina częściowo jest objęta programem Natura 2000. Wypływa ze wsi Nekielka na wysokości 120 m n.p.m., a kończy bieg wpadając do Warty. Większość trasy przy rzece to tereny o niewielkiej różnicy poziomów dostępne dla każdego rowerzysty, czyli idealne miejsce na jednodniowy wypad w słoneczny dzień. W dolinie rzeki planuje się także utworzenie Parku Krajobrazowego Doliny Cybiny.

Rowerym szlakiem wzdłuż rzeki Cybiny

Poznań: staw OlszakDużą atrakcję stanowią liczne jeziora i stawy, przez które przepływa Cybina.

  • Flora przy jeziorze Swarzędzkim
  • Flora przy jeziorze Swarzędzkim

Flora przy jeziorze SwarzędzkimW dolinie Cybiny występuje 770 gatunków dziko rosnących roślin. Kto zgadnie gdzie występuje wełnianka pochwowata?

Poznań: staw OlszakRzeka jest także popularnym miejscem na kajakowe wycieczki. Minusem jest jednak konieczność kilkukrotnego przenoszenia ekwipunku lądem przez jazy spiętrzające wodę.

Jezioro SwarzędzkiePo drodze miniecie kilka ładnych jezior: Swarzędzkie, Uzarzewskie, Góra i Iwno. Będzie także wiele mniejszych stawów zapełnionych… rybakami.

Na turystów czeka także kilka atrakcji krajoznawczych. My je pominęliśmy, ale może kogoś innego to zainteresuje:

  • Cmentarz przy kościele pod wezw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, na którym znajdują się groby zasłużonych Wielkopolan
  • Pałac neobarokowy w Pomarzanowicach z XIX wieku
  • Kościół p.w. Św. Katarzyny w Węglewie
  • Neogotycki Pałac w Krześlicach,
  • Rynek miasta w Pobiedziskach z zabytkową zabudową,
  • Kościół Św. Michała Archanioła w Pobiedziskach.

Poznań: rzut okiem na Cybinę

Poznań: staw Olszak

Rowerym szlakiem wzdłuż rzeki Cybiny

Rowerym szlakiem wzdłuż rzeki Cybiny - wjazd do Swarzędza

Rowerym szlakiem wzdłuż rzeki Cybiny

Rowerym szlakiem wzdłuż rzeki Cybiny

Flora przy jeziorze Swarzędzkim

Flora przy jeziorze Swarzędzkim

Jezioro Swarzędzkie

Jezioro Swarzędzkie

Rowerym szlakiem wzdłuż rzeki Cybiny

Rowerym szlakiem wzdłuż rzeki Cybiny

Rowerym szlakiem wzdłuż rzeki Cybiny

Poznań: jezioro Maltańskie

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj