10 pomysłów na rowerowe wycieczki dookoła Poznania

10 pomysłów na rowerowe wycieczki dookoła Poznania

Tegoroczny sezon rowerowy już w pełni, a nieprzystosowane pod rowerzystów ulice Poznania zostały zalane cyklistami. To cieszy, bo większa ilość rowerzystów na ulicach to bardziej dostrzegalny problem, z którym władze miasta powinny się zmierzyć. To także szansa, że znajdzie się więcej budżetu na nowe ścieżki rowerowe.

Nim jednak do tego dojdzie, wypadałoby od czasu do czasu uciec za miasto i odreagować od samochodów wyprzedzających „na łokieć”. W tym celu przygotowaliśmy małe zestawienie najciekawszych kierunków weekendowych wojaży.

TOP 10 rowerowych wycieczek w okolicach Poznania

 1. Wielkopolski Park Narodowy

  Odkąd mieszkamy w Poznaniu, jeździmy tam każdego roku. Stosunkowo blisko Poznania, a jednak bez większych tłumów i z dobrym dojazdem. Na miejscu znajdziecie czyste jeziora i popularną drogę zwaną Greiserówką. Poza tym, jak na park narodowy przystało, możecie spodziewać się ładnego lasu z unikalnymi gatunkami fauny i flory – stukających dzięciołów, kuny, borsuki, lisy oraz nadzwyczaj dużej ilości bezkręgowców: chrząszczy, świerszczy i innych.

  Szczególnie polecamy jezioro Góreckie, wieżę widokową w Mosinie, Zamek Klaudyny Potockiej oraz jezioro Kociołek.

  Wielkopolski Park Narodowy, jezioro GóreckieJezioro Góreckie w sercu Wielkopolskiego Parku Narodowego, czyli jedno z piękniejszych jezior Wielkopolski.

 2. Dęby Rogalińskie

  Prowadzi tutaj Rogaliński Szlak Rowerowy bezpośrednio z Wielkopolskiego Parku Narodowego (opcja dla wytrwałych). Same dęby rogalińskie mieszczą się natomiast w polu… No dobra, ale to nie byle jakie pole. Dookoła znajdziecie piękną polską wieś – stogi siana, stawy z kwiatami wodnymi, no i oczywiście olbrzymie dęby pośrodku.

  Warto tu zabrać koc, piwko (bezalkoholowe) oraz kilka godzin w zapasie na piknik w wyjątkowym miejscu.

  Rogaliński Park Krajobrazowy, Dęby RogalińskieDąb rogaliński

 3. Rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar

  Rezerwat ten zamienia się na przełomie marca i kwietnia w wyjątkowe miejsce. A wszystko za sprawą kwitnącej tutaj śnieżycy wiosennej, która jest popularna w Wielkopolsce niczym kwitnące krokusy w Tatrach.

  Po drodze miniecie także rezerwat przyrody Gogulec oraz poligon wojskowy Biedrusko, którego w niektóre weekendy można zwiedzać. Podobno, bo my tego jeszcze nie zrobiliśmy. Jeszcze.

  Rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar

 4. Doliną Cybiny do Parku Krajobrazowego Promno

  Trasa zaczyna się z poznańskiej Malty, gdzie jest zazwyczaj tłoczno, zresztą nie bez powodu. Jednak im dalej od Poznania, tym większe pustki i można nacieszyć się spokojem i naturą. Na trasie jest też sporo atrakcji, m.in. turystyczne jezioro Swarzędzkie, pałac neobarokowy w Pomarzanowicach czy rynek miasta w Pobiedziskach.

  Największym plusem szlaku jest oczywiście bogate środowisko przyrodnicze w samej dolinie Cybiny, która pozwoli odetchnąć po tygodniu pracy w wielkim mieście.

  Most przy jeziorze SwarzędzkimMost przy jeziorze Swarzędzkim

 5. Puszcza Zielonka – szlakiem wzdłuż Warty

  Puszcza Zielonka to jeden z większych kompleksów leśnych w okolicach Poznania. Znajdziecie tutaj aż 224 km ścieżek rowerowych po najróżniejszych zakątkach, lecz z doświadczenia wiemy, że nie wszystkie są w idealnym stanie i część z nich zamienia się latem w wielką piaskownicę.

  Puszcza jest wielka i nie ma sensu jej zwiedzać za jednym razem. Jedną z ciekawszych opcji jest podążanie z Poznania wzdłuż Warty, by w końcu dotrzeć do Murowanej Gośliny czy nawet dalej – do Oborników. Z obu tych miejsc możecie wrócić pociągiem.

  Puszcza Zielonka, jezioro Kamińskie

 6. Puszcza Zielonka: wieża widokowa na Dziewiczej Górze

  Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem na terenie Puszczy Zielonka i mierzy 144,9 m n.p.m. Dodatkowo mieści się tutaj wieża widokowa z kabiną obserwacyjną na wysokości 33 metrów. Nie jest to może imponujący wynik, jednak wystarczający do obserwacji sporej części Poznania.

  Przy okazji warto się udać w kierunku Zielonki, serca puszczy. Mieści się tam arboretum z całą florą puszczy w pigułce. A wszystko to w otoczeniu ładnych krajobrazów i nieskazitelnej natury.

 7. Szlak kościołów drewnianych

  Ciekawym pomysłem na wycieczkę tematyczną jest szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Nie trzeba więc wyjeżdżać do dalekiej Rumunii by oglądać stare, zabytkowe budowle z drewna. Podobne znajdziecie pod Poznaniem i choć są mało turystyczne, mają swój urok.

  Najlepiej wybrać się tutaj samochodem lub rowerem. Należy mieć jednak świadomość, że szlak ma długość około 80 km i potrzeba tu nieco wytrwałości.

  Drewniany Kościół św. Michała Archanioła w UzarzewieDrewniany Kościół św. Michała Archanioła w Uzarzewie

 8. Pierścień Rowerowy dookoła Poznania

  Poprzedni szlak ma 80 km i jest świetną rozgrzewką przed niniejszym wyzwaniem. Pierścień Rowerowy dookoła Poznania to – jak sama nazwa sugeruje, szlak rowerowy będący zamkniętą pętlą wokół miasta o długości 160 km. Uhonorowanie rowerowej kariery Poznaniaka. Po szczegóły trasy odsyłam do Google.

  Poznań: w drodze do stawów Strzeszyńskich

 9. Lednicki Park Krajobrazowy

  Jeden z przyjemniejszych kierunków z Poznania, czyli Lednicki Park Krajobrazowy. Znajdziecie tu Lednogórę z zabytkowymi wiatrakami, Pola Lednickie, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach z setkami atrakcji czy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Podobno to w tych okolicach urzędowali pierwsi Piastowie Polski.

  Największym minusem jest odległość Lednogóry od Poznania i warto tutaj dojechać pociągiem lub samochodem, a wycieczkę rozpocząć właśnie przy jeziorze Lednica.

  Lednicki Park Krajobrazowy - zabytkowe wiatrakiZabytkowe wiatraki w Lednogórze.

 10. Rowerowym szlakiem jezior poznańskich

  Ostatnia wycieczka to typowa opcja dla mieszczuchów. Tak tak, wcale nie trzeba uciekać za miasto by dobrze odpocząć od miasta. Jest kilka miejsc w Poznaniu, gdzie tłumy i przepych zamieniają się w wyciszające lasy i jeziora.

  Szlak obejmuje następujące miejsca: Stawy Strzeszyńskie, jezioro Rusałka, park Sołacki oraz jezioro Maltańskie. Dystans to mniej więcej 25 km, dzięki czemu jest dobrym kierunkiem dla rodzin z małymi dziećmi, u których chcecie zaszczepić bakcyl rowerzysty.

  Poznań: zachód słońca nad Rusałką

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj