Zimowe Tatry: Mały Kościelec i Karb

Zimowe Tatry: Mały Kościelec i Karb

Pewnie już to wielokrotnie wspominałem na blogu, ale uwielbiam zimowe góry. To najprzyjemniejsza pora roku pod każdym względem – krajobrazy są mniej przytłaczające i mniej ponure, a warunki trudniejsze i stwarzają większe wyzwania. Przede wszystkim jednak nie ma kolejek na popularnych szczytach, a napotkani ludzie to najprawdopodobniej pasjonaci gór. Zupełnie jak ja.

Na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Boczań

Aby dotrzeć do Hali Gąsienicowej, zazwyczaj wybieram szlak przez Boczań. Spora część tej trasy biegnie przełęczą, z której możecie obserwować Kasprowy Wierch, a także panoramę miasta Zakopane. Na blogu już opisałem dojście z Kuźnic na Halę Gąsienicową, więc tym razem pominę szczegóły i zostawię tylko zdjęcia.

Tatrzański las

  • Wejście na Halę Gąsienicową od strony Kuźnic
  • Wejście na Halę Gąsienicową od strony Kuźnic
  • Wejście na Halę Gąsienicową od strony Kuźnic
  • Tatry - droga do Hali Gąsienicowej

Wejście na Halę Gąsienicową od strony Kuźnic

Wejście na Halę Gąsienicową od strony Kuźnic

Hala Gąsienicowa

Przez Czarny Staw Gąsienicowy na Kościelec

Po dojściu na Halę Gąsienicową, warto odwiedzić schronisko Murowaniec. Jeśli będziecie o wczesnej porze, nie powinno być wielu turystów. Przed wyruszeniem w dalszą drogę warto rozgrzać się czymś ciepłym, a także uzupełnić kalorie zajadając pyszną szarlotkę.

Trzeba jednak pamiętać, że zimowe dni są wyjątkowo krótkie, więc zapomnijcie o dłuższym odpoczynku. Na to będzie czas po powrocie z gór. Aby dojść do Kościelca, skierujcie się niebieskim szlakiem w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego. Szlak ten nie sprawia żadnych trudności, choć czasem narażony jest na schodzenie lawin.

  • Czarny Staw Gąsienicowy. W tle Kościelec i Orla Perć
  • Panorama Orlej Perci

Czarny Staw Gąsienicowy. W tle Kościelec i Orla PerćCzarny Staw Gąsienicowy. W tle Kościelec i Orla Perć.

Po dotarciu nad Czarny Staw Gąsienicowy będziecie mieć widok podobny do powyższego. Po prawej stronie jest już doskonale widoczny Kościelec, a jeśli przyjrzycie się lepiej, zapewne dostrzeżecie w dali małych ludzików próbujących zdobyć szczyt. Na wprost macie popularną Orlą Perć, w tym Zawrat, Kozia Przełęcz, Kozi Wierch i Skrajny Granat.

Tym razem kierujemy się czarnym szlakiem w stronę Karbu. Podejście nie jest trudne, lecz stosunkowo strome i czasem mogą przydać się raki. Latem ta trasa zajmuje 30 minut, ale zimą pochłania nawet dwukrotnie więcej czasu, zwłaszcza jeśli szlak jest nieprzetarty i wyznaczacie własny.

Karb jest jednym z łatwiejszych szczytów dostępnych zimą w Tatrach Wysokich, a przy tym jednym z najciekawszych miejsc do fotografowania. Gdziekolwiek się nie spojrzycie, tam charakterystyczne i popularne miejsca, jak choćby Kościelec, Świnica, Orla Perć, Stawy Gąsienicowe czy Kasprowy Wierch. Jest tego tyle, że warto zarezerwować dodatkową godzinę na dłuższy przystanek.

Będąc na Krabie, możecie spróbować zaatakować Kościelca. Jednak by tego dokonać zimą, nie obejdzie się bez czekana i bardzo dobrej umiejętności posługiwania się nim. Kościelec to jedna z nielicznych gór w Tatrach, która nie posiada sztucznych ułatwień w postaci łańcuchów czy klamr. I choć większość drogi jest łatwa, w okolicach szczytu natraficie na płytę skalną, która nawet latem jest ciężka do pokonania. Zwłaszcza, jeśli jest mokro i ślisko.

Podejście na Karb od Czarnego Stawu Gąsienicowego. W tle KościelecPodejście na Karb od Czarnego Stawu Gąsienicowego. W tle Kościelec

Kościelec widziany z KarbuKościelec widziany z Karbu

KościelecOstrzeżenie przed wejściem na Kościelec

KościelecZbliżenie na szczyt Kościelca

Panorama Doliny GąsienicowejPanorama Doliny Gąsienicowej

Kasprowy Wierch widziany z Małego KościelcaKasprowy Wierch widziany z Karbu

Powrót do Hali Gąsienicowej przez Stawy Gąsienicowe

Z Krabu najlepiej wrócić przez Dolinę Gąsienicową, skąd rozpościerają się doskonałe widoki na okoliczne szczyty. Wybieramy w tym celu niebieski szlak w kierunku Zielonego Stawu Gąsienicowego, który jest podobnie łatwy jak podejście na Krab. Po drodze mijamy Długi Staw i Kurtkowiec, następnie Zielony Staw i Litworowy Staw. Wszystkie one prezentują się świetnie, zwłaszcza kiedy jeszcze nie zdążyły ukryć się pod taflą śniegu i lodu.

Dalej czeka was już tylko schronisko Murowaniec, grzane wino i długi powrót do Kuźnic. Tym razem przez Dolinę Jaworzynki, która zimą zamienia się w Narnię, o czym już wkrótce.

Kościelec widziany od Doliny GąsienicowejKościelec widziany spod Długiego Stawu Gąsienicowego

ŚwinicaCzerwone Stawki i Świnica w tle

Dolina GąsienicowaZielony Staw Gąsienicowy. W tle: Świnica, Świnicka Przełęcz i Przełęcz Liliowe

KościelecKościelec z nieco innej perspektywy – widok z Doliny Gąsienicowej

ŚwinicaNiedostępna i piękna Świnica

Kościelec widziany z Doliny GąsienicowejStrumyk łączący Kurtkowiec z Czerwonymi Stawkami Gąsienicowymi

Dolina GąsienicowaDrogowskaz w Dolinie Gąsienicowej

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!