Poznań: 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Poznań: 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Po tak długim czasie mieszkania w Poznaniu, warto w końcu usiąść i zebrać wszystko do kupy. Przygotowaliśmy listę 10 miejsc, których nie możesz pominąć. Zacznijmy jednak od tego, że kiedy tylko nadarzy się okazja, uciekamy z dala od miasta. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a wtedy pozostaje szukanie relaksu na miejscu.

Lista miejsc, które warto zobaczyć w Poznaniu

 1. Ogrody zoologiczne, czyli zabytkowe Stare Zoo oraz nie takie już najnowsze Nowe Zoo w Poznaniu.

  Naszych stałych czytelników pewnie to nie dziwi. Z zoo jesteśmy zaprzyjaźnieni od dawna, a w poznańskich byliśmy już nie raz. Świat zwierzęcy nigdy się nie nudzi. Stare Zoo to tylko przedsmak i zachęta do dalszego zwiedzania. Wejdziesz tutaj za darmo i zobaczysz wiele zwierząt występujących w naszym kraju, a także kilka egzotycznych. Jeśli jednak masz ochotę na znacznie więcej, w Nowym znajdziesz naprawdę sporo rzadkich gatunków zwierząt.

  Poznań, Nowe Zoo. Motylarnia.

 2. Park Sołacki

  W samym Poznaniu znajdziesz wbrew pozorom mnóstwo parków. Ten spodobał nam się szczególnie. Jest mały, lecz idealny. Położony w zaciszu, z dala od szosy i innych głośnych miejsc, ze stawami, mostkami i uroczymi alejami. Myślę, że zakochasz się w nim tak jak my.

  Poznań: Park Sołacki; źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Park_So%C5%82acki2.jpg

 3. Starówka

  Piękny renesansowy ratusz z trykającymi koziołkami, które są wisienką na torcie. W żadnym innym mieście nie obejrzysz tego widowiska. Charakterystyczne są też kolorowe kamieniczki, pokryte często artystycznymi szkicami mieszczańskich malarzy oraz odchodzące od rynku wąskie uliczki, na których znajdziesz setki restauracji i klubów. Z okazji różnych świąt to także tutaj odbywają się wszelkie jarmarki, pokazy, wystawy.

  Poznań, zatłoczone Stary Rynek. W tle ratusz Ratusz Miejski.

  Poznań, uliczki Starego Rynku

  Poznań, Fara Poznańska czyli Bazylika Matki Boskiej przy Starym Rynku

  Poznań, uliczki Starego Rynku

  Poznań, zatłoczone Stary Rynek

  Poznań, zatłoczone Stary Rynek

  Poznań, kolorowe kamienice na Starym Rynku

  Poznań, kolorowe kamienice na Starym Rynku

  Poznań, dawne mury miejskie

  Poznań, okolice Starego Rynku

 4. Palmiarnia

  Największa w kraju, mieszcząca 1100 gatunków roślin! Zobaczysz jak przedziwne są niektóre z nich i jak wyglądają w rzeczywistości te, które wcześniej widziałeś tylko w filmach. Czeka tu też na Ciebie mini oceanarium. Na zewnątrz natomiast mieści się uroczy park Wilsona.

  Poznań, Palmiarnia. Autor zdjęcia: Wikipek

 5. Malta

  Miejsce, w którym znajdziesz wszystko, zaczynając od jeziora z trybunami, na którym często toczą się zawody kajakowe, przez baseny solankowe (Termy Maltańskie), plażę z piaskiem, park linowy, wyciąg saneczkowy, na stoku narciarskim kończąc.

  Odbywa się tutaj także wiele niecodziennych wydarzeń kulturalnych, jak choćby kino na świeżym powietrzu czy tematyczne pikniki. Mało? Kilkaset metrów dalej masz Nowe Zoo lub, jeśli masz rower, jesteś na początku szlaku rowerowego wzdłuż rzeki Cybiny.

  Poznań, jezioro Maltańskie przy zachodzącym słońcu

 6. Park Cytadela

  Do 1945 roku na tym wzgórzu znajdował się fort Winiary (stąd nazwa). Znajdziesz tu nie tylko pozostałości z walk o Cytadelę, tj. czołgi, armaty czy samoloty. Dziś Cytadela tworzy świetny teren rekreacyjny, idealny na spacery i jazdę na rowerze. Dzięki krótko strzyżonym, zadbanym trawnikom możesz tu też wypocząć, rozkładając koc na trawie.

  Poznań, park Cytadela

  Poznań, park Cytadela

  Poznań, park Cytadela

  Poznań, park Cytadela

 7. Ostrów Tumski

  To według mnie jedno z ukrytych, magicznych miejsc Poznania. Warto zajrzeć tutaj kiedy się ściemni, późnym wieczorem lub nocą. Z pewnością zaciekawi Cię fakt, że jest to wyspa! A jeden z mostów do niej prowadzący słynie szczególnie wśród zakochanych, którzy wieszają na nim kłódki jako znak swojej miłości. Klimatu dodają pięknie oświetlone Katedra i Kościół NMP.

  Poznań, widok na Wartę i Ostrów Tumski

  Poznań, most Biskupa Jordana. W tle Ostrów Tumski.

  Poznań, most Biskupa Jordana. W tle Ostrów Tumski.

 8. Zamek Cesarski, czyli inaczej CK Zamek

  Ten wyróżniający się w centrum Poznania, najmłodszy zamek w Europie, został zbudowany dla króla Prus Wilhelma II. Warto wejść do środka i zobaczyć jego monumentalne, klasycystyczne wnętrze. Cesarską rezydencję można zwiedzać też w nocy. Buuu.

  Poznań, Zamek Cesarski

 9. Ogród Botaniczny UAM

  Najlepiej wybierz się tam wiosną. Pokryte kolorami tęczy kwietniki i aleje na pewno poprawią Ci nastrój. Nie sposób być smutnym, w tak żywym miejscu.

 10. Stary Browar

  Pewnie zastanawiasz się co w galerii takiego ciekawego? Otóż to! Z dzisiejszym budynkiem wiąże się bardzo ciekawa historia. Niegdyś mieścił się tu słynny Browar Huggerów, a produkcja piwa dochodziła do 72 000 hektolitrów dziennie! Unikalny wygląd, galeria zawdzięcza właśnie tamtym czasom.

  Poznań, Stary Browar. Autor zdjęcia: Maciej Janiec

To nie wszystkie miejsca, które warto zwiedzić w Poznaniu. Prześledź inne nasze artykuły i zobacz z czego jeszcze słynie to miasto. Jeśli natomiast lubisz zwiedzać na sportowo, przewiń trochę dalej i zajrzyj do miejsc w okolicy Poznania na rowerze. Wbrew pozorom jest tam też co podziwiać :)

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj