Podróż koleją Transsyberyjską

Podróż koleją Transsyberyjską

Kolej Transsyberyjska to sieć linii kolejowych głównie w azjatyckiej części Rosji. Na całej trasie można wydzielić 4 linie, takie jak:

 1. Linia transsyberyjska: Moskwa – Władywostok
 2. Linia transmandżurska: Moskwa – Pekin
 3. Linia transmongolska: Moskwa – Pekin (przez Ułan Bator)
 4. Bajkalsko-Amurska Magistrala (BAM): Moskwa – Sowiecka Gawań

Podróż najdłuższą koleją świata…

Niegdyś bogactwa naturalne wewnątrz Eurazji były nieodkryte i pozornie nieosiągalne ze względu na dużą skalę rozległych ziem wschodnich. Dotarcie do Chin czy innych krajów Azji Wschodniej było niemałym wyzwaniem – samoloty pasażerskie jeszcze nie istniały, a do oceanu daleko. Pozostawał zatem transport lądowy. Tym samym znaleziono rozwiązanie: budowa najdłuższej na świecie linii kolejowej, rozległej kolei Transsyberyjskiej.

Jest to przy okazji jedna z tańszych form podróżowania z Europy Wschodniej do Azji Wschodniej, co przyczynia się do powiększenia już i tak dużej popularności.

Kolej transsyberyjska: Plac Czerwony w Moskwie nocą. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/aknock/4511630409/

W czasie podróży koleją, najlepszymi atrakcjami jakie zobaczysz, będą: Plac Czerwony w Moskwie, Zakazane Miasto w Pekinie, Wielki Mur Chiński, oblodzone jezioro Bajkał i stepy mongolskie. Doznasz także ciekawych doświadczeń na pokładzie, jak choćby wymienianie się opowieściami z pozostałymi pasażerami i picie wódki. Przy rozwijających się najpiękniejszych krajobrazach, możesz także udoskonalić swoje umiejętności w grze w karty i taktykę w szachach z nowo poznanymi współpasażerami, towarzyszami podróży.

Syberyjska dzicz oczaruje Cię nie raz między innymi przepięknym jeziorem Bajkał, które olśniewa w środku syberyjskiej tajgi. Stanowi ono najbardziej pożądany punkt.

Kolej transsyberyjska: jezioro Bajkał. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/47511315@N05/6573588721/

Podczas przejazdu koleją transsyberyjską mijasz także wielkie rzeki takie jak: Wołga, Wiatka, Kama, Toboł, Irtysz, Ob, Amur i wiele innych. Kolej przejeżdża również mostami nad wieloma z powyżej wymienionych rzek. Najdłuższym mostem jest most na rzece Amur, liczący 2616 metrów długości.

Kolej transsyberyjska: most nad rzeką Kama. Źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Prokudin-Gorskii-25.jpg

Na początku trasy, możesz zachwycać się wspaniałymi elewacjami pałaców i dworków w Petersburgu. Dalej kolej sunie przez piękną Dolinę Wołgi. Na trasie możesz podziwiać także stare i wielkie budynki w Tomsk, najpiękniejszym syberyjskim mieście.

Kolej transsyberyjska – praktyczne informacje

Klasyczna podróż koleją Transsyberyjską odbywa się z dworca Jarosławskiego w Moskie do Władywostoku. Jest to rozpiętość 9288 km, a owa kolej przekracza aż 8 stref czasowych. Pociągi jeżdżą raz w tygodniu, a podróż z Moskwy do Władywostoku trwa 6 dni i 4 godziny. Do Pekinu dojedziesz dwoma liniami, które są połączone z linią główną – transsyberyjską. Są to linie: transmongolska oraz transmandżurska. Natomiast linia BAM zabierze Cię do miasta Sowiecka Gawań.

Średnia prędkość pociągu transsyberyjskiego to 60 km/h – jest to powolna podróż. Wagony nie są szczególnie piękne, a raczej zwyczajne.

Kolej transsyberyjska: toaleta w latach 90 :) Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/brighton/4064999788/

Jednak wnętrze to nie wszystko. Podczas podróży nigdy nie jest nudno, gdy podziwiasz bez przerwy Transsyberyjską drogę, rozkoszując się powolnie zmieniającymi się za oknem krajobrazami i nie śpieszysz się ze zwiedzeniem licznych ciekawych przystanków wzdłuż drogi.

Na każdym z postojów, możesz wysiąść i spędzić w danym miejscu więcej czasu. Wiąże się to z wyższymi kosztami, jeśli jednak wybrałeś się w taką podróż, warto pewne rzeczy zobaczyć z bliska.

Dojeżdżając linią transmongolską lub transmandżurską do stolicy Mongolii – kosmopolitycznego miasta Ułan Bator, zobaczysz imponujące restauracje, buddyjskie klasztory i bardzo atrakcyjne wiejskie krajobrazy. Koleje te przejeżdżają także przez imponujące stepy mongolskie i w końcu rozległą pustynię Gobi.

W Chinach możesz wspiąć się na Wielki Mur Chiński – największą budowlę obronną na świecie, a w Pekinie wejść do Zakazanego Miasta – dawnego pałacu cesarskiego.

Kolej transsyberyjska: Wielki Mur Chiński. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/inkelv1122/4859740521/

Wszystko zależy od Ciebie jaką trasę i połączenia wybierzesz. Masz okazję w krótkim czasie zobaczyć stolicę trzech państw: Moskwę, Pekin, Ułan Bator oraz zetknąć się z różnorodnymi kulturami, które z pewnością Cię zaintrygują.

A ile będzie Cię to kosztować? Bilety rozpoczynają się od 1045 PLN w jedną stronę od osoby, natomiast podróż w pierwszej klasie kosztuje już dużo więcej, bo ponad 4500 PLN. Tutaj znajdziesz szczegółowy cennik.

Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej, Piotr Milewski

Co jeśli nie masz czasu lub pieniędzy, a marzy Ci się taki wyjazd? Cóż, pozostaje odkładać grosz do grosza i z czasem osiągniesz swój cel. W międzyczasie jednak sprawdź książkę Piotra Milewskiego: Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej, w której to autor zabierze Cię w podróż koleją z Warszawy, przez Sankt Petersburg, Moskwę, Ural, Syberię, aż po Pacyfik i wybrzeże Japonii.

Kolej transsyberyjska: klasa ekskluzywna. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/14589121@N00/3197300816/

Kolej transsyberyjska: integracyjne spotkanie :) Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/brostad/2765307364/

Kolej transsyberyjska: Irkuck, stacja. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/14589121@N00/4660333167/

Kolej transsyberyjska. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/boccaccio1/125083668/

Kolej transsyberyjska: mini bar :) Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/brostad/2764451745/

Kolej transsyberyjska: toaleta w latach 90 :) Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/brighton/4064999788/

Kolej transsyberyjska: Mongolia. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/eam/259669004/

Kolej transsyberyjska: przedział w klasie ekonomicznej. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/butterforfilm/6145796855/

Kolej transsyberyjska: wagon, klasa ekonomiczna. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/12377708@N04/7489185892/

Kolej transsyberyjska: jeden z mostów, Chiny. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/mikechu/3219603040/

Kolej transsyberyjska: stepy mongolskie. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/mikechu/3006842382/

Kolej transsyberyjska. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/vaucher/4153061773/

Kolej transsyberyjska: jezioro Bajkał. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/gabdurakhmanov/3636081210/

Kolej transsyberyjska: jezioro Bajkał. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/47511315@N05/6573588721/

Kolej transsyberyjska: Ułan Bator. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/unamaiko/2320894734/

Kolej transsyberyjska: Wielki Mur Chiński. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/dragonwoman/31029572/

Kolej transsyberyjska: Wielki Mur Chiński. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/inkelv1122/4859740521/

Kolej transsyberyjska: Zakazane Miasto, Pekin. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/fritzmb/2948760090/

Kolej transsyberyjska: Zakazane Miasto, Pekin. Źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Forbidden_City_Beijing_Shenwumen_Gate.JPG

Kolej transsyberyjska: Zakazane Miasto, Pekin. Źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Northwest_cornor_of_the_Forbidden_City.jpg

Kolej transsyberyjska: Zakazane Miasto, panorama. Źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gugun_panorama-2005-1.jpg

Kolej transsyberyjska: most nad rzeką Kama. Źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Prokudin-Gorskii-25.jpg

Kolej transsyberyjska: rejon Uralu. Źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Prokudin-Gorskii-23.jpg

Kolej transsyberyjska. Źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:TrainStation.jpeg

Kolej transsyberyjska: jeden z wielu tuneli na trasie. Źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Trans-Siberian_tunnel.jpg

Kolej transsyberyjska: Plac Czerwony w Moskwie nocą. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/aknock/4511630409/

Kolej transsyberyjska: Plac Czerwony, Moskwa. Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/gasi/258502510/

O autorze

Lubię uciekać daleko w świat, nie mówiąc o tym nikomu, wracać z tysiącem zdjęć i głową pełną wspomnień. Na ogół możecie znaleźć mnie w górach, które cenię najbardziej.

 • mamOkazje.pl

  Żeby tylko w Pekinie częściej była taka pogoda jak na zdjęciu :-) Zazwyczaj jest tylko smog – również przy murze chińskim i widoki aż tak nie powalają :)

 • Michał

  Ile zapłaciłaś za całą podróż?

  • soft1house

   Przeczytaj całość a nie tylko zdjęcia to sie dowiesz

  • beztroskiewczasy

   My jeszcze tam nie byliśmy, to inspiracja/pomysł na wycieczkę. Cennik podałam we wpisie :) najprawdopodobniej w przyszłym roku zweryfikujemy ceny!

 • FF

  Co za straszna dawka bullshitu! „Okrążanie Bajkału” i „Moskiewski Jarosław” przebija wszystko – tragedia. Do tego dochodzi tona kradzionych z internetu zdjęć… Nieładnie.

  • beztroskiewczasy

   1) Mamy dwa Jarosławie, jeden w Polsce, drugi w Rosji. Ten drugi jest położony 265 km od Moskwy i Moskwa to bodajże największe miasto w tym okręgu.

   2) Wspomniane jest o wysiadaniu/jeżdżeniu po fragmentach trasy, by zobaczyć jak najwięcej atrakcji po drodze. Z wyczytanych relacji wiem, że wiele osób zostaje na kilka dni przy Bajkale – możesz wtedy okrążyć jezioro, wykąpać się w nim, cokolwiek.

   3) Wszystkie zdjęcia są z Internetu, owszem. Artykuł znajduje się w dziale: Inspiracje, czyli dopiero tam się wybierzemy. Żadne jednak zdjęcie nie zostało skradzione, wszystkie są wykorzystywane zgodnie z licencją.

   PS z takim nastawieniem, wyjdź proszę z tego bloga :)

   • FF

    Dlaczego mam wychodzić z bloga, skoro mam negatywne zdanie? To jakieś towarzystwo wzajemnej adoracji?
    Ad meritum, dziewczyno, nie zdajesz sobie nawet sprawy, jakie bzdury piszesz.
    1) Transsib rozpoczyna się z DWORCA JAROSŁAWSKIEGO W MOSKWIE i miasto Jarosław nie ma tu zupełnie żadnego znaczenia.
    2) Piszesz, że podczas podróży okrąża się koleją jezioro, co jest wierutną bzdurą.
    3) Petersburg nie ma NIC wspólnego z Transsibem i nie wiem jakim prawem się tutaj znalazł.
    4) Postowane zdjęcia NIE SĄ ZROBIONE na trasie Kolei Transsyberyjskiej…

    A tak subiektywnie, piszesz, że podróż ową koleją jest fascynująca i nigdy się człowiek nie nudzi. Może jednak przejechałabyś się najpierw? Tak naprawdę, Transsib jest jednym z najnudniejszych miejsc na świecie, a przyciąga jedynie ze względu na swoją egzotykę i długość. Ale – tak jak piszę – to już subiektywny punkt widzenia.
    Tak czy inaczej, artykuł nie ma nic wspólnego z realiami.

   • beztroskiewczasy

    Wyprosiłam nie z powodu negatywnego zdania, a sposobu jego wyrażania. Wpis ten jest naszym pomysłem na podróż, jeszcze nie zrealizowanym, zatem możemy się mylić i wszelkie poprawki są mile widziane (pod warunkiem, że przy okazji nie obrzucisz nas gównem, jak to zrobiłeś w pierwszym komentarzu).

    Postowane zdjęcia są z trasy transsyberyjskiej + obejmują atrakcje możliwe do zobaczenia na trasie (choć oczywiście trzeba opuścić wtedy pociąg, bo pociąg nie wjedzie np. na Wielki Mur Chiński :)).

   • jajaja

    daj mu bana temu trolowi niech spada stąd artykuł fajny !!!

   • beztroskiewczasy

    PS naniosłam sugerowane przez Ciebie poprawki, dzięki :)

 • Michalite

  Trochę nie po polsku. Przejrzałaś to przed wysłaniem?

  • beztroskiewczasy

   Tak, każdy wpis jest kilkukrotnie czytany przed publikacją :) Błędy jednak się zdarzają, więc jeśli coś widzisz – wytykaj, a poprawimy i postaramy się w przyszłości ich nie powtarzać! :) Dzięki.

 • Jarek

  Bardzo fajny artykul,pobudza wyobraznie.Gratuluje pomyslu.Pozdrawiam,Jarek.

 • lawa

  Jechałam z Moskwy do Nowosybirska jako 14-latka 28 lat temu… 3,5 doby w jedną stronę! Oboje z tatą prawie przez cały czas wyglądaliśmy przez okno i podziwialiśmy. Po zakończeniu podróży mieliśmy włosy jak druty brudne i sztywne od sadzy :) Pamiętam widok na jakimś ogromnym moście nad przepaścią, który był w kształcie łuku i z końca pociągu widzieliśmy jego odległy początek. Mama bała się wtedy patrzeć ;) W górach w jednym momencie jechaliśmy nad przepaścią a w następnej chwili mieliśmy tuż za oknem wysokie skały. Przygnębiające wrażenie mijanych całych lasów uschniętych brzóz… Podróżujący Rosjanie tłumaczyli nam, że brzozy bardzo absorbują wszelkie promieniowanie a na Syberii podobno miały miejsce próby jądrowe o których się wtedy głośno nie mówiło. Do dziś pamiętam imię studentki z Mongolii – Ałnaszasz (nie znam pisowni) wracającej z ojcem na wakacje z Moskwy do Ułan Bator. Przegadaliśmy z nimi masę czasu o Mongolii. Przedziały w pociągu były wyłącznie sypialne, w każdym wagonie było 2 konduktorów a jedynym urozmaiceniem w podróży była wyprawa przez cały pociąg do wagonu restauracyjnego. Tam pierwszy raz jadłam zupę „szczi” – trochę jak nasz kapuśniak. Aha i tam spodobał mi się jakiś długowłosy Tajlandczyk… Ech wspomnienia…

  • Świetne wspomnienia, zazdrościmy i dziękujemy za tak wartościowy komentarz! Też mamy na naszej „liście marzeń” podróż koleją Transsyberyjską i wcześniej czy później na blogu wrzucimy fotorelację :)

 • Piotr Viol

  Korzystał ktoś z Was z biura podróży New Poland? Czytałam o nim sporo pozytywnych opinii i chciałam skorzystać z usług, jednak nie mogę znaleźć na ich stronie informacji odnośnie wycieczek koleją transsyberyjską. Najbardziej interesuje mnie, czy jest ktoś, kto już korzystał z ich usług.

 • Zeflik śloncki górol-włóczykij

  Bilet „płackartyj” kosztuje obecnie z Moskwy do Władywostoku około 550 złotych – we wrześniu 2013 za złotówkę kupowało się 9-10 rubli! A teraz 19-20! I to jest przyczyna potanienia wszystkiego dla nas a Rosji! ślonski górol-włóczykij Zeflik

  • Zgadza się, w ostatnich dwóch latach kurs rubla mocno poleciał w dół i cena jest jeszcze korzystniejsza. Niemniej jednak ceny u pośrednika wzrosły, a nie każdy zna język rosyjski by móc to załatwić na miejscu w Rosji. I domyślam się, że nie da się również z miejsca wykupić biletu, a trzeba odpowiednio wcześniej być na miejscu i załatwić formalności. Aczkolwiek mogę się mylić :)

 • Cześć. Kolej Transmongolska i transmandżurska przejeżdża przez Ełan-Bator (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_Transmongolska). Pozostałe błędy zweryfikowałem i poprawiłem, dzięki za konstruktywną krytykę! :)

  • Andrzej Masternak

   Fajnie sobie tutaj bajdurzycie a ja chciałbym znaleźdź jakis kontakt z kimś kto będzie chciał transsyberyjską pojechać w przyszłym roku. Nie mam pojęcia gdzie, jak i kiedy się to wszystko załatwia ale jestem zdecydowany pojechać tyle, że chciałby zobaczyć po drodze parę fajnych miejsc. Zakładam że ta zabawa potrwa nawet miesiąc ale sam nie chce jechać. Macie jakieś ciekawe propozycje, namiary itd, itp? Mam 43 lata i muszę tam wreszcie pojechać bo to jest moje marzenie. W razie czego proszę o e-mail na adres bwup@interia.pl.

   • Zaraz tam bajdurzymy. Zrobiliśmy wstępny research, bo też byliśmy w tamtym czasie zainteresowani wyjazdem. Anyway, napisz ogłoszenie na Facebooku, dużo osób znajduje tam towarzyszy podróży: https://www.facebook.com/groups/chetni.na.podroz/ – powodzenia! :)

   • Fandzo Fandzo

    I co. Znalazłeś juz kogoś?? Pewnie już wróciłeś…My też szukamy towarzystwa. mam namiary na babkę, która wszytko załatwia – ja sama się tego nie podejmę.