Park „Bory Tucholskie” – najważniejsze atrakcje

Park „Bory Tucholskie” – najważniejsze atrakcje

Park Narodowy Bory Tucholskie to wyjątkowe miejsce – znajdziesz tutaj czyste jeziora (w tym także dystroficzne i lobeliowe), wydmy śródlądowe i ogrom lasów. Sprawdź miejsca, które musisz zobaczyć.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Z pewnością znasz lub słyszałeś o wielu polskich parkach narodowych, lecz nie miałeś okazji ich odwiedzić. Muszę stwierdzić, że nasz kraj jest piękny i posiada wiele cennych, urokliwych miejsc. Byłam w trzech parkach narodowych i żaden mnie nie zawiódł. Możemy szczycić się zarówno rejonami górskimi (piękny park Karkonoski czy Gór Stołowych), jak i morskimi (m. in. Słowiński Park Narodowy). Rok temu postanowiliśmy zobaczyć na własne oczy jak wygląda jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce – Bory Tucholskie.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Dojazd i zakwaterowanie

Do Borów można dostać się w bardzo łatwy, tani i ogólnodostępny sposób. Pociągiem dojedziesz do Chojnic, a stamtąd miejski autobus zabierze Cię do Charzykowy (miejscowości, gdzie my zarezerwowaliśmy nocleg).

Miasteczko to jest zadbane i spokojne mimo sezonu letniego. Jest tam jeden supermarket, a ceny w nim przystępne. Oczywiście na całym tym obszarze znajdują się ogromne i wysokie bory, które sprawiają, że powietrze wydaje się być rześkie i czyste.

Bory Tucholskie: Charzykowy

Dotarliśmy do naszego zakwaterowania – ośrodek wypoczynkowy Łukomie. Jest to jeden z najtańszych noclegów. Prosty pokój z dwoma łóżkami, balkonem i toaletą. Wszystko średniego standardu. Kuchnia znajduje się na parterze i jest wspólna. Stamtąd do jeziora jest zaledwie 500 metrów.

Jezioro jest spore i plaża także wystarczającej wielkości. W tle znajdują się bary, restauracje, kluby, pola do gry w siatkówkę czy koszykówkę. Na jeziorze wybudowano dwa pomosty. A więc jest to teren, gdzie niczego nie brakuje. My udaliśmy się tam wieczorem, poleżeliśmy na plaży i popływaliśmy w wodzie przyjemnie ciepłej o tej porze dnia.

Zwiedzanie Parku Bory Tucholskie

Kolejnego dnia udaliśmy się na spacer ścieżkami wśród borów sosnowych. Są to lasy bardzo wysokie, przy których czujesz się malutki. Co chwilę mijaliśmy ogromne mrowiska i obszary ochrony ścisłej. Były również liczne pomniki oraz znaki upamiętniające ważne wydarzenia, np. krzyż napoleoński. Idąc cały czas pośród monotonnego, aczkolwiek pięknego krajobrazu, wreszcie dotarliśmy do ścieżki wyłożonej deseczkami. Pomijając to, że szło się nią bardzo wygodnie, wyglądała też pięknie tuż przy dystroficznym jeziorze na którym w dodatku odbijały się promienie słoneczne. Było to Kacze Oko, którego teren był porośnięty przez specyficzne gatunki roślin, takie jak żurawina błotna, czermień błotna, torfowiec błotny czy torfowiec nastroszony. Na wodzie natomiast unosiły się śliczne lilie.

Bory Tucholskie: ścieżka do Kaczego Oka

Warto również udać się pod okazały dąb, który liczy ok. 600 lat – Dąb Bartuś.

Bory Tucholskie: dąb Bartuś :)

Śledząc dalej nasz szlak, mijaliśmy mostki i wiele urokliwych terenów podmokłych. Na sam koniec dotarliśmy do kolejnego zbiornika wodnego – jeziora Karskiego. Posiada ono również sporą powierzchnię i ma trochę mniejszą plażę od tej przy jeziorze Charzykowskim. Przede wszystkim jednak jest bardziej spokojne, gdyż liczba turystów jest tam znikoma.

Atrakcje turystyczne w Borach Tucholskich

Zapewne zwróciłeś uwagę na fakt, iż nie wymieniliśmy żadnych ekscytujących obiektów turystycznych, które przyciągnęłyby tłumy turystów. Być może czujesz się nawet z tego powodu zawiedziony. Niemniej jednak największą zaletą Borów Tucholskich jest otaczająca przyroda, spokój i piękne krajobrazy.

Miejsce to jest świetną odskocznią od wielkomiejskiego świata i co ważne – nie wymaga wielkich kosztów finansowych. Być może jeszcze kiedyś tam wrócimy! :-)

Ps. zapraszamy także do galerii z Parku Bory Tucholskie, gdzie jest możliwe przeglądanie zdjęć w trochę wygodniejszej formie :)

Najważniejsze atrakcje w Borach Tucholskich

  • plażowanie i wypoczynek nad jeziorami, wędkowanie, korzystanie ze sprzętu wodnego,
  • spacer po pięknych i spokojnych lasach Parku Narodowego Bory Tucholskie, kontakt z naturą,
  • wyprawa nad Kacze Oko – jedynego w swoim rodzaju jeziora dystroficznego.

Czas naszej wycieczki

od 25 lipca do 29 lipca 2012

Przybliżone koszta (dla 2 osób)

  • przejazdy (Bydgoszcz – Chojnice – Charzykowy): ok. 60 zł
  • nocleg: 240 zł
  • wydatki na miejscu: ok. 200 zł
  • ŁĄCZNIE: ok. 500 zł

Park Narodowy Bory Tucholskie - mapka

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie: ośrodek Łukomie

Bory Tucholskie: droga z ośrodka Łukomie do jeziora Charzykowskiego

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie: jezioro dystroficzne, Kacze Oko

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie: mrówkowe podwórko

Bory Tucholskie: padalec na środku drogi - częsty widok

Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie: jezioro Charzykowskie

O autorze

Lubię uciekać daleko w świat, nie mówiąc o tym nikomu, wracać z tysiącem zdjęć i głową pełną wspomnień. Na ogół możecie znaleźć mnie w górach, które cenię najbardziej.