10 miejsc, które warto zobaczyć w Gdańsku

10 miejsc, które warto zobaczyć w Gdańsku

Gdańsk to miasto pełne pięknych zabytków, ceglanych budowli, kolorowych kamieniczek czy dla odmiany – zielonych parków. To przy okazji jedno z piękniejszych miast Polski, w którym dotychczas byliśmy. Ładne do tego stopnia, że razem z Darią myślimy by tu jeszcze kiedyś wrócić na dłużej.

Jednodniowe zwiedzanie Gdańska

Podobnie jak inne na miasta (Warszawa, Poznań czy Toruń), tak i na Gdańsk postanowiliśmy poświęcić tylko jeden dzień, od wczesnego rana do późnego wieczora. Tyle zazwyczaj wystarcza na przejście po głównych atrakcjach miasta, nie przemęczając się przy tym tłumami.

10 atrakcji Gdańska, które warto zobaczyć

By łatwiej się wam czytało, utworzyliśmy listę najciekawszych atrakcji Gdańska. Nie namawiamy do zobaczenia wszystkiego w jeden dzień, bo trochę się tego nazbierało, jednak dwa weekendowe dni już powinny wystarczyć.

 1. Długie Pobrzeże wzdłuż Motławy

  To jedno z popularniejszych miejsc w całym Gdańsku, o czym świadczą wieczne tłumy. Mimo wszystko warto tu pospacerować – widoki zrekompensują wszelkie niewygody. Poza widokami miniesz wiele zabytków, m.in. Żuraw, któremu poświęcamy osobny podpunkt, ogromny statek SS Sołdek czy Zieloną Bramę Głównego Miasta, prawdopodobnie najstarszą bramę miejską w Gdańsku. W pobliżu znajduje się również wyjątkowa ulica Mariacka.

  Gdańsk: statek wpływający do Starej Motławy

  Gdańsk: potężny SS Sołdek

  Gdańsk: Stara Motława

  Gdańsk: Piraci z Karaibów na Motławie

  Gdańsk: statek wycieczkowy "Czarna perła"

  Gdańsk: Brama Zielona

  Gdańsk: Motława

  Gdańsk: Stara Motława

  Gdańsk: Brama Żuraw

  Gdańsk: Stara Motława

  Gdańsk: Brama Stągiewna

 2. Romantyczna ulica Mariacka

  Warto przespacerować się romantyczną ulicą Mariacką, przy której mieszczą się pracownie bursztynu. Jest to jedyna tak wyjątkowa ulica w Gdańsku, głównie za sprawą przedproży, które znajdują się przed każdą z kamienic. Te schodkowe wejścia wraz z tarasem zostały zbudowane by zapobiec zalaniu. Ulica Mariacka jest szczególnie piękna nocą, kiedy nie ma na niej nikogo, a światło z lamp oświetla przedproża wraz z klimatycznymi kamienicami.

  Gdańsk: ulica Mariacka. Autor zdjęcia: Barbara Maliszewska

 3. Brama Żuraw

  Popularnym motywem gdańskich widokówek jest też Żuraw. Spotkacie go podczas spaceru Długim Pobrzeżem, które jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Gdańsku. Bulwar leży nad Motławą, która niegdyś była istotną rzeką dla transportu wodnego. Ze względu na to, że zagrożenie najazdem od strony rzeki było bardzo prawdopodobne, wznoszono mosty jednoklapowe lub w formie żurawi. Jednym z najciekawszych takich gdańskich mostów jest Żuraw wchodzący w skład Bramy Szerokiej. Żuraw powstał w XV wieku, co czyni go najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. Odgrywał on nie tylko rolę przeładunkową, ale też obronną, gdyż wbudowano go pomiędzy dwie murowane baszty, z którymi tworzył jedną z bram wodnych w systemie fortyfikacji Gdańska.

  Ciekawostką jest to, że cały jego mechanizm poruszany był przez siłę mięśni zatrudnianych tu więźniów.

  Gdańsk: Brama Żuraw

 4. Bazylika Mariacka w Gdańsku

  Jest to największa ceglana świątynia na świecie. Rzadko zdarza się, że polecam miejsca święte, jednak to o którym mowa potrafi zrobić wrażenie. Po pierwsze, jest to jeden z największych kościołów na świecie i już od progu można poczuć jego wielkość. Długość i szerokość bazyliki wynoszą odpowiednio 105,5 m i 66 m, kubatura – 155 tys. m3, a sklepienie osiąga wysokość 30 m. Świątynia może pomieścić 25 tys. osób! Z ciekawostek można jeszcze dodać, że bazylikę wznoszono etapami aż przez 159 lat, a także to że oświetlona jest przez 37 olbrzymich ostrołukowych okien, z których największe, ozdobione witrażem ma 127 m2.

  To, co najbardziej przyciągnęło moją uwagę to rekonstrukcja 13-metrowego zegara astronomicznego wykonanego przez Handa Duringera w latach 1464 – 1470. Służył on do właściwego przeprowadzania nabożeństw. Mechanizm zegara był zagadkowy i skomplikowany, w związku z czym budził niemały podziw. Co ciekawe, za sprawą zazdrośników autor zegara został oślepiony. A kiedy zegar się popsuł, mistrz zamiast go naprawić, uderzył w niego młotem, po czym nieszczęśliwie skończył swoje życie, skacząc z zegara na posadzkę kościoła.

  Za dodatkową opłatą możecie wejść też na wieżę kościoła, skąd roztacza się widok na miasto i Zatokę Gdańską.

  • Gdańsk: ulica Mariacka
  • Gdańsk: Bazylika Mariacka
 5. Dwór Artusa

  Dwór Artusa to jeden z najciekawszych budynków gdańskiego Traktatu Królewskiego. Pierwszą budowlę w tym miejscu wzniesiono w połowie XIV w. na wniosek Bractwa św. Jerzego, które chciało gromadzić w reprezentacyjnym miejscu elity miasta. Powstała ekskluzywna gospoda, gdzie spotykali się najbogatsi gdańszczaninie, a także księgarze i artyści. Dziś można tu obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, m. in. kolekcje najstarszych modeli żaglowców w Polsce i najstarszą ladę piwną z 1592 r.

  • Gdańsk: kamieniczki przy remontowanym Dworze Artusa
  • Gdańsk: Wejście do Dworu Artusa. Autor zdjęcia: magro_kr
 6. Ratusz Głównego Miasta i fontanna Neptuna

  Na Długim Targu, przed Dworem Artusa stoi fontanna Neptuna. To symbol miasta, który na pewno nie umknie waszemu wzrokowi. Fontanna Neptuna z Ratuszem Głównego Miasta w tle to chyba najczęściej uwieczniany na zdjęciach zakątek Gdańska.

  • Gdańsk: fontanna Neptuna z Ratuszem Głównego Miasta w tle
  • Gdańsk: Ratusz Głównego Miasta
 7. Złota Kamienica

  Kamieniczki, które niegdyś tworzyły coś na wzór pałacu królewskiego. Warta uwagi jest Złota Kamienica, niegdyś kamienica najbogatszego gdańszczanina – burmistrza Speymanna. Wyróżnia się spośród innych płaskorzeźbami i złoconymi elementami.

  Gdańsk: Złota Kamienica. Autor zdjęcia: Diego Delso

 8. Kolumna meteorologiczna Fahrenheita

  Będąc w Głównym Mieście warto podejść do pomnika Daniela Fahrenheita. Brzmi nudnie? Jednak wbrew pozorom to bardzo nietypowy pomnik. Co więcej, ciekawostką jest, że Daniel Fahrenheit urodził się w Gdańsku! A pomnik mu postawiony jest w formie termometru rtęciowego.

  Gdańsk: kolumna meteorologiczna Fahrenheita. Źródło zdjęcia: http://www.zdiz.gda.pl/zdizgdansk/chapter_76139.asp

 9. Park Oliwski (i inne tereny zielone)

  Gdańsk parkami i ogrodami słynie. Jednym z piękniejszych jest natomiast zabytkowy park nad Potokiem Oliwskim. Znajdziesz tu stawy, urocze zaułki i alejki, a nawet Ogród Botaniczny.

 10. Ogród Zoologiczny Wybrzeża

  Nie mogło tu też zabraknąć gdańskiego zoo :) Mieści się ono na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje 136 hektarów, co czyni je największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Na drugim miejscu znajduje się opisywane już przez nas Nowe Zoo w Poznaniu. Na terenie ogrodu żyje około 1040 przedstawicieli 190 gatunków zwierząt, w tym rzadko spotykane kondory wielkie czy żyrafy Rothschilda.

Co jeszcze zobaczyć w Gdańsku?

Po drodze minęliśmy jeszcze kilka ciekawszych miejsc, o których warto wspomnieć i które wyróżniają się na tle miasta.

Gdańsk: Politechnika GdańskaPolitechnika Gdańska. Prowadzi tutaj uliczka otoczona wysokimi drzewami, a obok znajduje całkiem ładny park akademicki. Uczyłbym się z przyjemnością w takim miejscu.

 • Gdańsk. W tle Kościół św. Katarzyny
 • Gdańsk: kościół
 • Gdańsk: Kościół św. Katarzyny

Gdańsk: meczetLiczba kościołów, meczetów i innych świątyń robi wrażenie.

Gdańsk: mieszanka sztuki nowoczesnej z klasycyzmemMieszanka sztuki nowoczesnej z klasycyzmem.

Gdańsk: Hala TargowaPo drodze minęliśmy także zabytkową Halę Targową. Do dzisiaj mieszczą się tutaj stoiska, głównie z owocami i nikomu niepotrzebnymi gadżetami oraz pamiątkami.

Gdańsk: Mały Młyn przy kościele św. KatarzynyNieopodal Hali Targowej mieści się ten oto Mały Młyn. Wbrew temu co sugeruje nazwa, pełnił rolę jedynie spichlerza. Co ciekawe, został wybudowany w okolicach 1400 roku i nadal trzyma się całkiem dobrze.

Gdańsk: Pomnik króla Jana III SobieskiegoPomnik króla Jana III Sobieskiego. Znajduje się niedaleko dworca PKP.

Gdańsk: Dworzec PKPA kawałek dalej klimatyczny PKP, ładniejszy z zewnątrz niż niejeden pałacyk. Lepszy dworzec widzieliśmy chyba tylko we Wrocławiu.

Po całym tym zwiedzaniu, marzyliśmy tylko o powrocie. Musimy jednak przyznać, że Gdańsk ma tak wiele atrakcji, że trudno nam było wszystko zobaczyć. I dobrze, przynajmniej jest powód by tu kiedyś wrócić.

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj