Berlin: 10 miejsc, które musisz odwiedzić

Berlin: 10 miejsc, które musisz odwiedzić

U naszych zachodnich sąsiadów byliśmy tylko przez jeden dzień, od godziny 7 do 19. Co w tak krótkim czasie warto zwiedzić w Berlinie? Sprawdź naszą fotorelację ze stolicy Niemiec.

Bilety do Berlina kupiliśmy głównie ze względu na znajdujące się tam jedno z większych zoo w Europie. Dopiero później pojawiła się myśl, by zwiedzić także inne atrakcje miejsca – stąd poniższe opracowanie :)

Atrakcje Berlina

Zanim wybraliśmy się do tego miasta, zrobiliśmy mały research w poszukiwaniu najciekawszych zakątków i największych atrakcji. Jak się okazało, najwięcej w Berlinie jest muzeów i zabytków, co niekoniecznie nas kręci :-) Co więcej, dużo atrakcji jest porozrzucanych po całym mieście, zatem dobrze jest zaopatrzyć się w całodniowy bilet miejski (4.70€ ulgowy dla młodzieży do 16 rż., 6.70€ normalny; strefa AB).

Lista miejsc, które warto zobaczyć w Berlinie

 1. Berlin Zoo. Zdecydowanie na pierwszym miejscu. Największy ogród zoologiczny w jakim dotychczas byliśmy i chętnie tam wrócimy! :-)

  Niemcy, Berlin Zoo

 2. Aquarium Berlin. Miejsce powiązane z Berlin Zoo, również ze zwierzakami i w tym samym miejscu. W środku znajdziesz akwaria, terraria czy insektaria pełne ryb, gadów, płazów i bezkręgowców z najdalszych zakątków Ziemi.

  Ogród znajduje się przy parku Tiergarten, w którym to odbywało się popularne Love Parade.

  Berlin: Hauptstadt Zoo - Aquarium

 3. Tierpark Berlin. Kolejny olbrzymi ogród zoologiczny położony we wschodniej części Berlina. W jego obrębie blisko 8.000 zwierząt z 861 gatunków. Z wyczytanych opinii, zoo bardzo różni się od Berlin Zoo, zatem warto wybrać się w oba miejsca.

  Tierpark Berlin; źrodło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/diffusor/3215081510/in/photostream/

 4. Zabytki. Brama Brandenburska, mur berliński, Czerwony Ratusz, pomnik Marksa i Engelsa, Katedra Berlińska (Berliner Dom), Wyspa Muzeów, Reichstag, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Tak jak wspominałem, nie jestem fanem takich miejsc, jednak warto rzucić okiem, jeśli ktoś lubi historię, sztukę czy architekturę. Wrócimy tam po 70-tce.

  Berlin: brama Brandenburska; autor zdjęcia: Thomas Wolf

 5. Shopping. Wielu ludzi przyjeżdża do Berlina tylko na zakupy. I nic dziwnego – miasto to oferuje wielkie centra handlowe i konkurencyjne do Polski ceny produktów (tak, nawet po przeliczeniu ich euro na nasze złotówki).

  Warto się przejść ulicą Friedrichstraße w centrum Berlina, gdzie znajdziesz najdroższe butiki, a także słynny dom handlowy Galeries Lafayette. Podobny standard i równie luksusowe sklepy dostarczy galeria Kaufhaus des Westens. Te miejsca robią ogromne wrażenie i warto się tam przejść, nawet jeśli nie zamierzasz nic kupować :-)

  Jeśli szukasz czegoś tańszego, koniecznie zajrzyj do dzielnic takich jak Kreuzberg czy Wilmersdorf. Również w galerii Gropius Passagen znajdziesz przystępne ceny oraz wiele promocji.

  Berlin: dom handlowy Galeries Lafayette; źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/dalbera/2735565420/in/photostream/

 6. AquaDom. Największe na świecie akwarium cylindryczne znajdujące się w hotelu Radisson Blu. Akwarium ma 16 m wysokości i prawie 12 m średnicy, mieszcząc w sobie ponad milion litrów wody! W akwarium znajduje się około 1.500 ryb z 50 gatunków, a całość sprawia niesamowite wrażenie.

  Berlin: AquaDom; źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/k1rsch/2051352454/in/photostream/

 7. Wieża telewizyjna, Fernsehturm, o wysokości 368 metrów. Wewnątrz kuli, na wysokości 203 m mieści się taras widokowy, a nad nim restauracja z obrotowym pierścieniem, na którym umieszczone są stoliki. Pełen obrót wokół własnej osi trwa pół godziny. Idealne miejse na kawkę :-)

  Przy wieży znajduje się także Alexanderplatz – miejsce, od którego śmiało można zaczynać zwiedzanie każdej części Berlina. Znajdziesz tu dworzec, który obsługuje pociągi, szybką kolej miejską S-Bahn oraz metro. Plac odwiedzany jest dziennie przez ponad 300.000 osób.

  Berlin: wieża telewizyjna Fernsehturm; autor zdjęcia: Thomas Quine

 8. Wieża Grunewaldzka. Historyczna wieża o wysokości 56 m ulokowana na wzgórzu, co jeszcze bardziej ją uwidocznia. Na samej górze znajduje się taras widokowy, a także restauracja i ogródek piwny. Idealne miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu :-)

  Berlin: wieża Grunewaldzka; źródło zdjęcia: http://goo.gl/tLhSfz

 9. Poczdam. Co prawda to już nie Berlin, a okoliczne miasteczko, ale z łatwością dostaniesz się tam komunikacją miejską. Rozsławione przez księcia Fryderyka Wilhelma I, który stworzył tutaj dla siebie oficjalną rezydencję :-) Największą atrakcją jest przepiękny park Sanssouci.

  Niemcy, Poczdam: park Sanssouci; autor zdjęcia: Torsten Maue

 10. Tropical Islands. To miejsce również nie znajduje się w Berlinie, a kawałek dalej, niemniej dojazd nie stanowi problemu. Jest to ogromny park rozrywki i wypoczynku, tropikalna wyspa na lądzie :-) Całość jest podzielona na kilka stref, tj. Wioska Tropikalna, Las Tropikalny, Morze Południowe. Największą atrakcję stanowią wielkie baseny, zjeżdżalnie czy lot balonem. Rozrywka na cały dzień!

  Wyspa jest rocznie odwiedzana przez prawie milion turystów. Jako ciekawostkę warto dodać, że to największa samonośna konstrukcja świata.

  Berlin: Tropical Islands; autor zdjęcia: Bmalina

  Berlin: Tropical Islands; autor zdjęcia: Tropical Islands Resort

To tyle z miejsc wartych zobaczenia. Co z rzeczami wartymi zjedzenia? Polecam spróbować ich regionalnego piwa, czekolady oraz kebabów. Kebab, który my jedliśmy, Daria uznała za najlepszy, jaki kiedykolwiek jadła :-) Niestety nie pamiętamy jaka to była restauracja. Cena za to podobna do polskiej – 4,5€.

Nasz pobyt w Berlinie

Powyższa lista jest niekompletna i jest jeszcze wiele innych atrakcji. Skupiłem się tylko na miejscach najbardziej nas interesujących, a także uwzględniając ograniczony czas – jeden dzień pobytu, bez noclegu. Mimo wszystko odnoszę wrażenie, że Berlin nie jest tak atrakcyjnym i turystycznym miejscem, jak choćby Paryż czy Barcelona, przynajmniej z perspektywy młodego człowieka.

Z powyższej listy zobaczyliśmy jak na razie tylko dwa pierwsze miejsca, choć były ambicje na zrealizowanie planu w co najmniej 50%. Niestety zabrakło siły – resztę zrealizujemy podczas kolejnych wizyt! :-)

Czas naszej wycieczki

10 sierpnia 2013, od godziny 4:30 do 23:30

Przybliżone koszta (dla 2 osób)

 • przejazd z Poznania do Berlina: 142 zł
 • wydatki na miejscu: ok. 200 zł
 • ŁĄCZNIE: ok. 340 zł

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj