10 sposobów na tanie podróżowanie

10 sposobów na tanie podróżowanie

Jeśli Twoje wydatki na wakacjach przekraczają przeznaczony na to budżet, sprawdź nasze sprawdzone sposoby na ich zmniejszenie.

  1. Zainwestuj w rower

    W wielu przypadkach to właśnie przemieszczanie się do celu stanowi największy koszt. Ale czemu by celem nie określić samej podróży i przygód, które ona niesie? To wielka frajda i możliwość bliskiego obcowania z kulturą i środowiskiem miejsca, które zwiedzasz.

    Rower to nie tylko najtańszy środek transportu, ale też najwygodniejszy. Dlaczego? Jedziesz na wakacje i chcesz udać się do kolejnej atrakcji, często oddalonej o kilka kilometrów od miejsca zakwaterowania. Co wtedy? Musisz dostosować się do rozkładu jazdy zatłoczonych, często brudnych i śmierdzących autobusów z sauną w gratisie. I płacić za to niemałe pieniądze. Dużo wygodniej jest wskoczyć na rower, bagaże upchać do sakw i ten kawałek pokonać o własnych siłach.

    Jedynym minusem jest natomiast dodatkowa opłata, jeśli wyprawę chcesz zaczynać w innym kraju. O ile przewożenie roweru po Europie nie stanowi większego problemu, o tyle przeloty są już sporo droższe i kalkulują się dopiero przy dłuższych, minimum 2-3 tygodniowych wyprawach.

    Wielkopolski Park Narodowy, panorama na wjeździe do parku

  2. Zainwestuj w namiot

    Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy moglibyśmy kupić za nocleg w hotelu czy pensjonacie. Za cenę 50 zł masz już dojazd, wejściówki do kilku fajnych atrakcji czy po prostu jedzenie na cały dzień.

    Wbrew pozorom, dobry namiot to bardzo wygodna forma spania. Po pierwsze, rozbijasz się gdzie chcesz (kempingów jest coraz więcej). Po drugie, spanie w namiocie jest bardzo klimatyczne – na zewnątrz można rozpalić ognisko, a w nocy obserwować gwiazdy z najlepszej perspektywy. Po trzecie, jest nawet kilkukrotnie tańszy od innych obiektów noclegowych.

    Czeska Szwajcaria: szron na namiocie

  3. Naucz się samodzielnie przyrządzać jedzenie

    Wiem, że fajnie jest zjeść porządny obiad w restauracji, ale czy na co dzień też jadasz w restauracjach? Czasem warto odrzucić takie przyjemności i udać się do sklepu. Najlepiej już przed wyjazdem poszukaj lokalnych marketów i tam zaopatruj się w jedzenie. Na wielu kempingach możesz skorzystać z kuchenki, czajnika i innych sprzętów, co daje możliwość samodzielnego przygotowania posiłków z regionalnych składników.

    Hiszpania, Majorka: paella z homarem

  4. Walcz o swoje

    Podczas wycieczek nierzadko można trafić na ludzi, którzy oszukują turystów. Przed wyjazdem dokładnie spisz ceny na które umawiałeś się z właścicielem obiektu noclegowego, dokładnie spytaj też o dodatkowe opłaty. Jeśli na miejscu okaże się, że cena jest wyższa o 5 zł, powiedz o tym. Jeśli się nie dogadacie, jedź dalej. Ty nie stracisz, a straci osoba wynajmująca. Istnieje też szansa, że czegoś ją to nauczy.

    To samo tyczy się wszelkich atrakcji, wstępów do obiektów czy przejazdów. Zawsze warto spojrzeć na cennik i druczki znajdujące się pod nim, a dopiero potem zamawiać usługę. I choćby dla samej zasady tępić złodziejskie zachowania.

  5. Wybieraj tańszych przewoźników i bacznie obserwuj promocje

    Podróżowanie w weekendy lub też w grupie często obniża wydatki. Jeśli kursujesz po Polsce, zapoznaj się z ofertą Simple Express oraz poluj na pociągowe promocje (np. Przewozy Regionalne: TY i raz, dwa, trzy). Za zachodnią granicą z łatwością znajdziesz jeszcze ciekawsze oferty (np. DB Bahn: Bilet Weekendowy). Jeśli wybierasz samolot, rezerwuj bilety z dużym wyprzedzeniem lub na ostatnią chwilę. Unikaj jednak lepiej PolskiBus.com, bo jakością nie grzeszą, ale za to nieuprzejmymi kierowcami jak najbardziej.

    Sporo promocji znajdziesz na Fly4free oraz ichniejszym forum. Warto też zajrzeć na Lastminuter oraz Hotel4free, jeśli poszukujesz promocji hotelowych.

    Szwajcaria: Glacier Express; autor zdjęcia: Germán Saavedra Rojas

  6. Bądź elastyczny

    Nie narzucaj sobie dokładnego kierunku wakacyjnego wyjazdu. Ustal lepiej, że chcesz zobaczyć morze, góry lub jeszcze coś innego i poluj na promocje w któreś z tych miejsc. Dobrze będziesz bawił się zarówno w Karpatach jak i Sudetach. Wypoczniesz równie dobrze na plaży na Majorce jak i na Malcie.

    Przy doborze terminu również musisz być elastyczny, jednak rezerwując z dużym wyprzedzeniem, będziesz mieć czas na załatwienie urlopu.

  7. Postaw na minimalizm

    Zastanawiasz się gdzie tu oszczędzanie? Otóż im mniej rzeczy ze sobą zabierzesz, tym lepiej. A nuż trafi, że cię ktoś okradnie – będziesz wtedy mniej stratny. W dodatku większość linii lotniczych pozwala zabrać całkiem spory bagaż podręczny na pokład samolotu, wystarczający nawet na kilkunastodniowy wyjazd. Weź zatem tylko najpotrzebniejsze rzeczy, by uniknąć dodatkowej opłaty za nadbagaż.

  8. Jedź poza sezonem

    Na wakacje wybierz się poza sezonem, omijaj długie weekendy. Pamiętaj też, że turystyczne atrakcje, gdzie ruszają tłumy nie zawsze są tak kolorowe jak na okładkach. Często dobry książkowy przewodnik zaprowadzi cię w lepsze miejsce, do którego wejdziesz bez dodatkowych, kosmicznych opłat.

    Spokojny wypoczynek na plaży w Rio de Janeiro.

  9. Autostop i carpooling

    Dzisiaj turystyka rozwija się w błyskawicznym tempie, a wraz z nią powstaje wiele ciekawych serwisów. Przed wyjazdem odwiedź chociażby BlaBlaCar.pl czy carpooling.pl i spróbuj złapać e-autostopa, czyli umów się z innymi na wycieczkę za groszaki. Możesz też poszukać noclegów w atrakcyjnych cenach bezpośrednio u lokalnej ludności za pośrednictwem Airbnb.

  10. Bądź życzliwy, a inni odpłacą się tym samym

    Za jeden uśmiech i jeden miły gest, dobrzy ludzie podarują ci to samo, a czasami zaoferują coś więcej. Czasami ktoś da ci cenną radę, pomoże gdy się zgubisz, czasami poczęstuje lokalnym smakołykiem, a innym zaprowadzi w piękne, ukryte miejsce, którego nie znajdziesz w przewodniku. Czasami ktoś podwiezie Cię kawałek widząc jak ledwo człapiesz, podaruje picie i podzieli się ciastkiem. Za chwilę rozmowy i miło spędzony czas przyjmie pod swój dach, za jeden uśmiech kierowca obniży cenę. Bądź życzliwy i dziel się z innymi tym co masz. Każdy dobry gest kiedyś do Ciebie wróci.

Szerokiej drogi!

O autorze

Z zawodu programista. Po pracy biegam, piszę, czytam. Lubię wyzwania, zimne miejsca i aktywne spędzanie czasu!

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj